fbpx

Skarga na treści emitowane w programie „W tyle wizji” TVP

Skarga

W oparciu o ustawę z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 639 ze zm.), dalej jako „Ustawa„, w związku z naruszeniem w dniu 24 stycznia 2019 r. przez nadawcę Telewizję Polską S.A., dalej jako „TVP” art. 18 i art. 21 ust. 1 Ustawy poprzez emisję treści napastliwych, naruszających zasadę bezstronności i pluralizmu mediów publicznych wnoszę o:

1. wszczęcie postępowania kontrolnego, o którym mowa w art. 10 ust. 2-4 Ustawy.

Uzasadnienie

W niesławnym programie „W tyle wizji” TVP Info z dnia 24 stycznia 2019 r. Rafał Ziemkiewicz powiedział: „Będzie mowa nienawiści teraz. Pan Pankowski jest jedną z najbardziej nikczemnych person, z jaką się w życiu zetknąłem. (…) Mówimy o człowieku, który żyje z tego, że (…) oskarża Polaków o faszyzm. Jeździ po całym świecie i opowiada kocopały o polskim antysemityzmie”.

W innym wydaniu „W tyle wizji”, z 13 lutego br., Rafał Ziemkiewicz zapowiadając materiał o Rafale Pankowskim powiedział, że Rafał Pankowski „całe swoje życie, zresztą za niemałe pieniądze, poświęca temu, żeby Polsce zaszkodzić”. Stanisław Janecki skrytykował też pracę habilitacyjną Pankowskiego, a Ziemkiewicz kpił z niektórych przykładów podawanych przez działacza jako przejawy antysemityzmu czy islamofobii w Polsce.

Dr hab. Rafał Pankowski jest współzałożycielem Stowarzyszenia „Nigdy więcej” i koordynatorem Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej. Stowarzyszanie „Nigdy więcej” opracowuje „brunatną księgę”, dokumentującą przestępstwa i zachowania ksenofobiczne w Polsce (w dniu, w którym miał emisję wskazany powyżej odcinek „W tyle wizji” opublikowano raport dotyczący napaści na muzułmanów w latach 2017-18). Za działalność na rzecz praw człowieka Rafał Pankowski otrzymał w 2017 r. odznakę honorową RPO „Za zasługi dla ochrony praw człowieka”. Otrzymał także tegoroczną Nagrodę Praw Człowieka im. Paula Ehrlicha i Gunthera K. Schwerina.

Niebywałym jest, że na antenie TVP obraża się naukowca zajmującego się palącym w Polsce problemem dyskryminacji i mowy nienawiści; w szczególności w wyjątkowym momencie – po morderstwie Pawła Adamowicza – kiedy wciąż potrzebna jest głęboka refleksja na temat wpływu tych zjawisk na przestępstwa z nienawiści. Werbalny atak na Rafała Pankowskiego można utożsamiać z atakiem na głoszone przez niego tezy potrzeby walki z dyskryminacją i obrony praw mniejszości. Skrajne poglądy Rafała Ziemkiewicza nie powinny być prezentowane na antenie TVP.

Należy przytoczyć jeszcze art. 18 ustawy z 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, który mówi o tym, że audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość. Zatem działalność Rafała Pankowskiego jest bezsprzecznie zgodna z misją TVP i powinna być przez nią promowana, a ataki na niego i na wartości, które promuje, powinny być bezwzględnie karane.

W związku z powyższym zwracam się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która zgodnie z art. 213 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji, do podjęcia stosownych kroków zmierzających do wypełnienia jej konstytucyjnych i ustawowych obowiązków – w szczególności do przeprowadzenia kontroli w oparciu o art. 10 ust. 2-4 Ustawy i wymierzeniu odpowiedniej kary.

Pobierz: Skarga na treści emitowane w programie „W tyle wizji” TVP