fbpx

O „szóstce Schetyny” (Puls Trójki)

Rozmawiałam dzisiaj w Radiowej Trójce o programie Koalicji Obywatelskiej. Czas podejść do rozwiązań systemowo. Nasze postulaty są długofalowe, ale tylko takie podejście pozwoli uzdrowić zaniedbywane dotąd kwestie, takie jak: ochrona zdrowia czy ekologia ❗️ Nie można dłużej pozwolić na braki leków w aptekach, deforomy edukacji i nieudolności rządu, które szkodzą i nie działają na rzecz obywateli.

Mam także nadzieję, że startujący z okręgu katowickiego premier Morawiecki zacznie przywiązywać większą wagę do kwestii regionalizmu i reprezentowania Ślązaków w ich sprawie.

O "szóstce Schetyny" | Monika Rosa

Poniżej fragmenty moich wypowiedzi:

Mariusz Krzemiński: Dzień dobry, Mariusz Krzemiński. Dziś gośćmi Pulsu Trójki są posłowie, w studiu w Katowicach, Monika Rosa, Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska. Dzień dobry.

Monika Rosa: Dzień dobry, Nowoczesna.

Mariusz Krzemiński: (…) W tym tygodniu, właściwie w ten weekend poznaliśmy tzw. sześciopak Schetyny, czyli założenia programowe Koalicji Obywatelskiej. Sześć głównych punktów: demokracja i państwo prawa, program gospodarczy, wyższe wynagrodzenia dla Polaków, uzdrowienie służby zdrowia, polityka wobec osób starszych i wykluczonych oraz ratowanie systemu oświaty po reformach minister Zalewskiej, no i sprzątanie Polski ze śmieci, polityka klimatyczna. Pani poseł, czy ta szóstka, czy ten, ten zarys programu Pani zdaniem jest w stanie konkurować z propozycjami złożonymi wcześniej przez Prawo i Sprawiedliwość?

Monika Rosa: Ten zarys programowy, te sześć najważniejszych dla nas kwestii, to są tematy oczywiście długofalowe. Natomiast one są odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata i na dramatyczną sytuację w wielu aspektach życia Polek i Polaków, która obecnie ma miejsce. Czyli dramatyczną zapaść w ochronie zdrowia, dramatyczną sytuację związaną np. ze stanem powietrza w Polsce, czy kwestią kryzysu klimatycznego; ale także rzecz naprawdę okrutną, która się dokonała, czyli kwestia tego, że teraz wiele setek, a nawet tysiące uczniów nie mają miejsca gdzie, w szkołach, znaleźć swojego miejsca, w liceach. Więc to jest temat, który odpowiada na wyzwania współczesne. Oczywiście te odpowiedzi są długofalowe, ale systemowo trzeba zmieniać powoli ochronę zdrowia, i kwestie edukacji, i inwestować w to, żeby Polki i Polacy godnie zarabiali i chcieli pracować. W Polsce, niestety aktywność zawodowa, szczególnie Polek, jest bardzo niska, a to się przekłada na niskie emerytury w przyszłości.

Mariusz Krzemiński: (…)
Bartłomiej Wróblewski: (…)

Mariusz Krzemiński: (…) pan Grzegorz Schetyna mówił w zeszłym tygodniu, że tematu związków partnerskich w kampanii nie będzie, więc też pytanie do pani poseł Moniki Rosy jak oficjalnie wygląda stanowisko? (…)

Monika Rosa: Jest rzeczą zastanawiającą i myślę, że dalece niepokojącą, że w obliczu dramatycznej sytuacji w ochronie zdrowia, jak np., zamykania oddziałów psychiatrycznych dla dzieci, dramatycznych sytuacji z gwałtami na nastolatkach na oddziałach dla dorosłych; w sytuacji, kiedy tysiące uczniów nie wiedzą jaka czeka ich przyszłość; kiedy nie ma dostępnych leków w polskich aptekach, nawet na receptę, nawet w pełni odpłatnych; kiedy jest cofana refundacja, np., opatrunków dla chorych na dramatyczną chorobę EB; poseł Prawa i Sprawiedliwości, i Prawo i Sprawiedliwość zwraca uwagę na element związków partnerskich. Ja nie wiem czy to jest jakaś kwestia fobii, czy poszukiwania tematu, do którego łatwo się odnieść… [dłuższe wtrącenie Bartłomieja Wróblewskiego] Tak, związki partnerskie znajdą się w programie, i jest to malutki element programu, który został przedstawiony podczas konwencji. Oczywiście bardzo ważny… [Ale jedyny jaki został w pamięci – kolejne wtrącenie Bartłomieja Wróblewskiego] Może w państwa pamięci. Ja myślę, że w pamięci i pacjentów, i lekarzy, i pielęgniarek, i uczniów, zdecydowanie kwestia ochrony zdrowia czy systemu edukacji jest rzeczą o wiele ważniejszą. Natomiast, tak, związki partnerski znajdą się w programie, i będą to związki partnerskie zarówno dla par różnopłciowych, jak i jednopłciowych, i jest to temat popierany przez Polki i Polaków w ponad 60 proc. Natomiast, na pewno, temat ochrony zdrowia, edukacji jest tematem, do którego pan poseł powinien się odnieść, ale także temat tego, że w kwestii Trybunału Konstytucyjnego, instytucji państwa, Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa, dokonaliście państwo ogromnej destrukcji i w żaden sposób sprawy sądowe nie zostały przyśpieszone.

Bartłomiej Wróblewski: (…) Jeśli chodzi o budowę dróg…

Monika Rosa: To nie oddaliście państwo ani kilometra autostrady w ciągu 4 lat. Ani kilometra autostrady!

Bartłomiej Wróblewski: (…)

Mariusz Krzemiński: W sześciopaku znajdziemy też taką ciekawą propozycję, ciekawe założenie, żeby referenda po zebraniu miliona podpisów miały charakter obligatoryjny. (…) Czy tutaj jest próba, że tak powiem, odwrócenia sytuacji pani poseł?

Monika Rosa: Po pierwsze kwestia decentralizacji i przywrócenia głosowania obywatelom to jest rzecz bardzo ważna. Obecnie mamy wielotysięczne – setki tysięcy ludzi wychodzą na ulice w obronie poszczególnych wartości i praw, a są obrażani przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości… [wtrącenie B. Wróblewskiego odnośnie podanej liczby]. Jeśli państwo podsumujecie sobie liczbę protestów w ciągu ostatnich czterech lat i ile tych osób protestowało, to to tak, to są setki tysięcy ludzi, którzy byli na ulicy, i którzy realnie protestowali. Natomiast wracając do kwestii programowych. Ten program opiera się na podstawowych wartościach, które są ważne dla każdego człowieka. Po pierwsze na wolności i demokracji, czyli na tym, aby w codziennym swoim życiu Polak, czy Polka, nie zastanawiał się, czy jeśli pójdzie do sądu to czy będzie w stanie sędzia przeprowadzić tę sprawę, czy będzie to sędzia niezależny, czy będzie też ulegał naciskom politycznym. A teraz mamy bardzo jasne, no niestety, płynące sygnały, że i sędziowie i prokuratorzy takim naciskom podlegają, i często są kierowani do dyscyplinarki za to, że śmią mieć własne zdanie w obliczu łamania prawa i Konstytucji przez Prawo i Sprawiedliwość… [kolejne wtrącenie B. Wróblewskiego]. Dodam jeszcze, że państwo, że PiS nie oddał ani jednego kilometra autostrady w ciągu czterech lat. (…) Ale jeszcze temat ochrony zdrowia i aptek, bo tutaj mówią państwo, że coś się nie dokonało. Mieliście państwo cztery lata na to, żeby wprowadzić ustawę, która będzie ograniczała nielegalny wywóz leków. To jest w skali roku dwa miliardy złotych… [kolejne wtrącenie B. Wróblewskiego]. Kto rządzi cztery lata? Kto rządzi cztery lata?! Wydaje mi się, że Prawo i Sprawiedliwość!

Mariusz Krzemiński: (…) poseł Krzysztof Brejza powiedział dzisiaj, że prawdopodobnie jedynką w Warszawie będzie Grzegorz Schetyna. Pani poseł, czy pani może potwierdzić te doniesienia?

Monika Rosa: No skoro mówi tak szef sztabu wyborczego, to znaczy, że prawdopodobnie będzie Grzegorz Schetyna. Natomiast ciekawą sytuację mamy…

Mariusz Krzemiński: Czyli bezpośrednie starcie z Jarosławem Kaczyńskim?… [kolejne wtrącenie B. Wróblewskiego].

Monika Rosa: Ciekawą sytuację mamy w Katowicach, ponieważ tutaj mamy spadochroniarza, premiera Morawieckiego. Jeśli premier Morawiecki chce startować z Katowic to może poświętowałby przynajmniej jedną rzecz. Dzisiaj jest Dzień Śląskiej Fany, więc zachęcam go do tego, żeby tą śląską fanę wywiesił i do tego, żeby, w końcu rozpoczął dyskusję na forum parlamentu także o języku śląskim. Skoro tak bardzo chce reprezentować obywateli i obywatelki z Katowic i okolic.

Mariusz Krzemiński: (…)
Bartłomiej Wróblewski: (…)

Mariusz Krzemiński: Zbliżamy się powoli do końca, więc jeszcze bardzo proszę, pani poseł, jak pani odbiera te, no, niespodziewane słowa prezesa Kaczyńskiego?

Monika Rosa: Ja życzyłabym panu prezesowi Kaczyńskiemu jak najszybszego odejścia na emeryturę. I my w ramach, także sześciopaku Grzegorza Schetyny, mamy dla niego propozycje – jest to kompleksowy pakiet dla seniora, który mu oferujemy. I naprawdę życzyłabym sobie, żeby stery władzy w Polsce przejęli ludzie, którzy patrzą do przodu, którzy myślą o kolejnych pokoleniach, o moim pokoleniu, o pokoleniach młodszych; którzy myślą o jakości edukacji, myślą o kryzysie klimatycznym; o tym, że potrzeba walczyć o czyste powietrze, o czystą wodę, a nie skupili się na bieżących walkach politycznych, które niczego nie rozwiązują. (…) Bo my musimy teraz o Polsce myśleć długofalowo.

Mariusz Krzemiński: (…)
Bartłomiej Wróblewski: Prawo i Sprawiedliwość skupia się na wszystkich Polakach…

Monika Rosa: Na swoich kolegach szczególnie. (…) Bardzo dziękuję za rozmowę.

Cała rozmowa dostępna online: https://www.polskieradio.pl/9/301/Artykul/2341932,B-Wroblewski-o-szostce-Schetyny-mam-watpliwosci-co-do-wiarygodnosci-PO