Panie Premierze Morawiecki, wybrał Pan sobie najtrudniejszy okręg do kandydowania. Ślązaczki i Ślązacy nie znoszą fałszu i hipokryzji, zwłaszcza u polityków, bo ci nie raz już ich bałamucili. Nie uniknie pan tu trudnych pytań obywateli. Jeśli chce pan być wiarygodny, to proszę jak najszybciej na nie odpowiedzieć.
1. W 2011 r. Jarosław Kaczyński nazwał Ślązaków zakamuflowaną ukrytą opcją niemiecką. To był skandaliczny przykład wykluczenia Ślązaków ze wspólnoty obywatelskiej, stygmatyzowanie ich jako V kolumny. Prezes Kaczyński nigdy nie przeprosił za te słowa, które wrosły w politykę PiS wobec Ślązaków. Czy pan przeprosi?
2. W tej kadencji walczyłam w Sejmie o śląski język regionalny. Ślonsko godka jest ważna dla setek tysięcy Ślązaków. Chcą jej uratowania przed wyginięciem, a to będzie możliwe tylko dzięki nauczaniu języka śląskiego w szkole. Prawo i Sprawiedliwość rok przetrzymywało projekt ustawy w zamrażarce, a później w minutę go odrzuciło, bez żadnej dyskusji. Czy tak będzie wyglądał dialog ze Ślązakami i Wasze starania o śląską kulturę?
3. W przyszłym roku minie 75 lat od rozpoczęcia tragicznych zdarzeń zwanych Tragedią Górnośląską. Tysiące Ślązaczek i Ślązaków straciło po wojnie życie i zdrowie tylko dlatego, że uznawano ich za „element niepewny”. Czy będzie pan dążył do upamiętnienia Tragedii Górnośląskiej? A może, jak zwykle, trudną historię będziecie starali się wybielić lub zamieść pod dywan?
Ślązaczki i Ślązacy czekają na odpowiedź.
Transkrypcja:
W 2011 roku Jarosław Kaczyński nazwał nas, Ślązaków i Ślązaczki, ukrytą opcją niemiecką, i nigdy nie przeprosił. Moje pytanie brzmi – kiedy, i czy, Premier Morawiecki przeprosi nas za mówienie o nas jako V kolumnie? Od roku w sejmie leży projekt ustawy o śląskiej godce, leży projekt ustawy o języku wilamowskim. PiS nawet nie zgodził się na pierwsze czytanie tych projektów ustaw. Kiedy, i czy, Premier Morawiecki zdecyduje się odpowiedzieć na głos setek tysięcy Ślązaków i Ślązaczek, którzy od lat walczą o uznanie języka śląskiego, języka wilamowskiego, za język regionalny. W przyszłym roku także będziemy mieć obchody Tragedii Górnośląskiej. To 75 lat okropnej dla Ślązaków, dla Ślązaczek, historycznej i tożsamościowej tragedii. Pytanie – czy pan premier w ogóle o niej wie? Czy planuje jakiekolwiek przygotowania na skalę ogromnych przedsięwzięć, które dzieją się obecnie w Polsce? Tożsamość Ślązaków i Ślązaczek to rzecz bardzo ważna dla nas – czy pan premier w ogóle ją rozumie?
Całość dostępna tutaj: https://www.facebook.com/POSlask/videos/396410037646166/
Więcej:
1. https://silesia24.pl/wiadomosci/szczegoly/po-gdzie-te-inwestycje-i-miliardy-z-programu-dla-slaska-2077
2. https://wachtyrz.eu/rosa-do-morawieckiego-kiedy-przeprosicie-slazakow-za-nazwanie-ich-v-kolumna/
Pytań do pana, i pańskiego rządu jest więcej. Część z nich padła w poniższych interpelacjach.
Interpelacja nr 32403 w sprawie Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie
28 czerwca dyrektor ZSM w Chorzowie złożył do Śląskiego Oddziału NFZ wniosek o wyrażenie zgody na zawieszenie działalności Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej, od 1 sierpnia br. Decyzja dyrektora podyktowana jest brakami kadrowymi. W przeciągu najbliższego miesiąca pacjenci mają zostać przeniesieni do innych placówek, niestety na polskich oddziałach dziecięcych już teraz panuje znaczne przepełnienie, co poważnie odbija się na jakości zapewnianej opieki. Działalność oddziału pozostanie zawieszona do 31 października – o ile do tego czasu zostanie zorganizowany dodatkowy personel. W przeciwnym razie oddział pozostanie zamknięty, jak wiele innych w Polsce. W ostatnim czasie z podobnych przyczyn przedłużono zawieszenie oddziału położniczego w Kluczborku – powstaje uzasadniona obawa, iż do takich sytuacji będzie dochodzić coraz częściej.
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. Jakie działania zamierza podjąć ministerstwo w celu zachęcenia młodych lekarzy do wyboru specjalizacji deficytowych, ze szczególnym uwzględnieniem anestezjologii, interny oraz pediatrii, gdzie niedobory kadrowe przekraczają już w skali kraju 20% etatów?
2. Jakie działania zostaną podjęte doraźnie, dla przywrócenia funkcjonowania chorzowskiego oddziału dziecięcego?
3. Ile oddziałów nie prowadzi na dzień dzisiejszy działalności w związku z niedoborem personelu (z dokładną listą zamkniętych oddziałów)?
4. Jak wiele oddziałów medycznych w Polsce jest jeszcze zagrożonych bezpośrednio zawieszeniem działalności z powodu braków kadrowych, oraz jakie działania planuje ministerstwo w celu podtrzymania ich funkcjonowania?
Więcej: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=32403
Interpelacja nr 32201 do ministra infrastruktury w sprawie budowy Węzła Małopolsko-Śląskiego w Olkuszu
Szanowny Panie Ministrze,
zwracam się do Pana Ministra z prośbą o interwencję w opisywanej poniżej sprawie.
Z informacji medialnych wynika, że od Zawiercia na południe planowane jest przedłużenie Centralnej Magistrali Kolejowej, a w okolicy Olkusza ma powstać Węzeł Małopolsko-Śląski (WMŚ), gdzie spotkają się linie kolejowe z Warszawy w stronę granicy z Czechami oraz z Katowic i Krakowa. Przez WMŚ mają jeździć międzynarodowe i dalekobieżne pociągi. Rozwiązanie to krytykowane jest zarówno przez przedstawicieli środowiska naukowego, jak i prezydentów miast wchodzących w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Proponowana inwestycja może oznaczać odebranie Katowicom jednej z podstawowych funkcji metropolitalnych, czyli głównego dworca regionu, oraz wykluczenie komunikacyjne metropolii, a co za tym idzie, ograniczenie możliwości rozwoju całego regionu. Ponadto tak kosztowna inwestycja może pociągnąć za sobą ograniczenie lub nawet wstrzymanie modernizacji i rozwoju już istniejących linii kolejowych na Śląsku i w Zagłębiu.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Jakie czynniki spowodowały wybór Olkusza na miejsce planowanej inwestycji?
2. Dlaczego zdaniem ministerstwa ww. lokalizacja jest lepsza od Katowic bądź innego miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii?
3. Czy możliwe jest uwzględnienie głosów przedstawicieli środowiska naukowego oraz samorządów metropolii i zmiana lokalizacji ww. inwestycji?
4. Czy ministerstwo posiada dane, jaki wpływ będzie miało powstanie węzła w Olkuszu na pozostałe inwestycje w infrastrukturze kolejowej w regionie metropolii?
Więcej: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=32201