fbpx

Są pieniądze dla Rydzyka, nie ma dla polskich szpitali!

📣 Ujawniono informację, że Ministerstwo Zdrowia zawarło od grudnia 2015 roku umowy opiewające na blisko 900 tysięcy złotych z fundacją Lux Veritatis, której prezesem jest Tadeusz Rydzyk. Umowy dotyczyły „zakupu czasu antenowego dla celów przeprowadzenia kampanii edukacyjno-informacyjnej w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki nowotworów”.

🛑 Tymczasem ktoś zapomniał, że sama reklama i marketing to nie wszystko.

Wraz z początkiem miesiąca zamknięto cieszący się wielką renomą oddział chorzowskiego szpitala zajmujący się onkologią i hematologią dziecięcą. Szpital miał świetną opinię i doskonały sprzęt, ale nie posiadał odpowiedniej kadry lekarzy. W związku z tym zostaje zawieszony. Dzieci z Chorzowa i okolic będą musiały szukać pomocy w innych miastach. ❗️ Dla dzieci to poważna trauma, gdy po miesiącach/latach leczenia, nagle są przenoszone do innego szpitala.

Jak wynika z badań OECD i Komisji Europejskiej, Polska wśród krajów unijnych zajmuje ❗️ostatnie miejsce❗️ pod względem liczby lekarzy przypadających na tysiąc mieszkańców. Brakuje ponad 30 tysięcy specjalistów. Ministerstwo zdrowia zdecydowało na razie o zwiększeniu liczy miejsc na uczelniach medycznych. Ścieżka kształcenia lekarza od momentu, kiedy wchodzi jako szczęśliwy kandydat na studia do momentu, kiedy ten lekarz zostaje specjalistą, jest naprawdę długa. Problemy kadrowe ma dziś blisko 70% polskich szpitali, które wciąż bezskutecznie prowadzą rekrutacje.

💬 Może zamiast skupiać się na promocji i dofinansowaniu Rydzyka, rząd w końcu skupi się na zmianach w polskiej opiece zdrowia? 🧐

#porozmawiajmy #inoRosa: https://www.facebook.com/RosaMonikaAnna/photos/a.1483549261942273/2159115337718992/

Są pieniądze dla Rydzyka, nie ma dla polskich szpitali! | Monika Rosa

Są pieniądze dla Rydzyka, nie ma dla polskich szpitali! | Monika Rosa

Bez odpowiedzi zostaje też Interpelacja nr 32403 do ministra zdrowia w sprawie Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie:

Szanowny Panie Ministrze!

28 czerwca dyrektor ZSM w Chorzowie złożył do Śląskiego Oddziału NFZ wniosek o wyrażenie zgody na zawieszenie działalności Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej, od 1 sierpnia br. Decyzja dyrektora podyktowana jest brakami kadrowymi. W przeciągu najbliższego miesiąca pacjenci mają zostać przeniesieni do innych placówek, niestety na polskich oddziałach dziecięcych już teraz panuje znaczne przepełnienie, co poważnie odbija się na jakości zapewnianej opieki.

Działalność oddziału pozostanie zawieszona do 31 października – o ile do tego czasu zostanie zorganizowany dodatkowy personel. W przeciwnym razie oddział pozostanie zamknięty, jak wiele innych w Polsce. W ostatnim czasie z podobnych przyczyn przedłużono zawieszenie oddziału położniczego w Kluczborku – powstaje uzasadniona obawa, iż do takich sytuacji będzie dochodzić coraz częściej.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Jakie działania zamierza podjąć ministerstwo w celu zachęcenia młodych lekarzy do wyboru specjalizacji deficytowych, ze szczególnym uwzględnieniem anestezjologii, interny oraz pediatrii, gdzie niedobory kadrowe przekraczają już w skali kraju 20% etatów?

2. Jakie działania zostaną podjęte doraźnie, dla przywrócenia funkcjonowania chorzowskiego oddziału dziecięcego?

3. Ile oddziałów nie prowadzi na dzień dzisiejszy działalności w związku z niedoborem personelu (z dokładną listą zamkniętych oddziałów)?

4. Jak wiele oddziałów medycznych w Polsce jest jeszcze zagrożonych bezpośrednio zawieszeniem działalności z powodu braków kadrowych, oraz jakie działania planuje ministerstwo w celu podtrzymania ich funkcjonowania?