100 lat temu, w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku, wybuchło I Powstanie Śląskie. Bezpośrednią przyczyną były wydarzenia w kopalni „Mysłowice” gdzie dzień wcześniej żołnierze Grenzschutzu otworzyli ogień do domagających się wypłaty górników i ich rodzin. Zginęło 10 osób, było wielu rannych. Masakra w Mysłowicach wstrząsnęła opinią publiczną. Tego samego dnia niemieckie władze aresztowały kilku przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej jednocześnie przejmując materiały dotyczące dopiero przygotowywanego wówczas powstania. W tej sytuacji grupa działaczy POW wydała rozkaz rozpoczęcia powstania, na którego czele stanął Alfons Zgrzebniok. Walki objęły powiaty pszczyński, rybnicki, katowicki, bytomski i tarnogórski. Wobec licznych problemów organizacyjnych i braku pomocy ze strony polskiego rządu powstanie upadło 24 sierpnia. To jedyne Powstanie Śląskie, które zakończyło się niepowodzeniem.
Obecnie bardzo hucznie obchodzimy 100-lecie wybuchu tego powstania. Niestety mam wrażenie, że podczas oficjalnych uroczystości i przemówień najważniejszych polskich polityków następuje wymieszanie wszystkich powstań, plebiscytu i innych wydarzeń, które doprowadziły do przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.
Pamięć historyczna powinna jednoczyć. Pamiętajmy o wszystkich poległych i walczących.
Trza pamiyntać o Ślōnzokach, kierzy sto lot tymu zginyli. I trza sztyjc wachować, co by godać o cołkij, trudnej historii Ślōnska.
Więcej znajdziecie w gazetce wydanej specjalnie na tę okazję. Poznaj lepiej naszą historię: https://katowice.ipn.gov.pl/download/81/308857/DODATEKPowstanieSlaskieIPNDziennikZachodni.pdf
#porozmawiajmy #inoRosa: https://www.facebook.com/RosaMonikaAnna/photos/a.1483549261942273/2167089433588249/
Zdjęcia: Dawid Fik