fbpx

Faktyczny stan górnictwa pod rządami PiS – briefing prasowy

O rekordowym imporcie węgla za rządów PiS, spadku wydobycia i eksportu oraz rosnących kosztach mówiliśmy z posłem Borysem Budką podczas rozpoczynających się w Katowicach targach górniczych. Dzięki interpelacji posła Cezarego Tomczyka dane prosto z ministerstwa energii.

Pan minister Gawęda z wielkim optymizmem otworzył Międzynarodowe Targi Górnictwa w Katowicach.

❗️Tego optymizmu nie widać jednak wśród uczestników wydarzenia.

Jak mówił Borys Budka: 💬 „Sytuacja polskiego górnictwa za rządów PiS znacząco się pogorszyła. Dane Ministerstwa Energetyki potwierdzają ten fakt. Od 2015 do 2018 roku wydobycie węgla spadło o 12%. Gwałtownie, bo o ponad 100% spadł eksport węgla i co najgorsze z roku na rok przez ostatnie lata wzrasta import węgla. Tylko w 2018 roku było to blisko 20 mln ton. To oznacza, że polscy podatnicy, przedsiębiorcy i konsumenci finansują miejsca pracy za granicą, a nie w Polsce.”

📣 Spadają ceny węgla w portach międzynarodowych a to oznacza spadek inwestycji w polskich kopalniach. Wzrosną koszty utrzymania pracowników, wzrosną ceny energii, rosną kolejne podatki, które będą odprowadzane do budżetu państwa. Dla dzisiejszych wystawców – przedsiębiorców jest to wizja tego, że będą ograniczyć zatrudnienie, płace i zmagać się z utrudnieniami. Dla nich to również wizja tego, że będą musieli się przebranżowić. Mają również świadomość tego, że koniecznością jest transformacja energetyczna. Potrzebują od rządu przede wszystkim wsparcia i jasnego planu na to jak polska energetyka będzie kształtowała się przez najbliższe lata.

#inoRosa: https://www.facebook.com/RosaMonikaAnna/posts/2183179025312623

video
play-rounded-fill

Całość do obejrzenia tutaj: https://www.facebook.com/POSlask/videos/2371741806433517/

Transkrypcja:

Szanowni Państwo,
Pan minister Gawęda z wielkim optymizmem otworzył dzisiejsze targi (Międzynarodowe Targi Górnictwa w Katowicach), natomiast tego optymizmu ciężko szukać wśród wystawców, przedsiębiorców, którzy produkują sprzęt górniczy i około-górniczy. Oni mówią jasno – spadają ceny węgla w portach między narodowych a to oznacza, że będę spadały inwestycje w polskich kopalniach, wzrosną koszty utrzymania pracowników, rosną ceny energii, rosną kolejne podatki, które będą odprowadzane do budżetu państwa. Dla nich to jest wizja tego, że będą musieli pozamykać swoje firmy, ograniczyć zatrudnienie. Dla nich to jest wizja, być może także tego, że będą musieli się przebranżowić. Mają także pełną świadomość tego, że koniecznością jest transformacja energetyczna i oczekują od rządu, po pierwsze, wsparcia dla nich. Wsparcia i jasnego planu w jaki sposób polska energetyka będzie kształtowała się przez kolejne lata. Potrzebujemy konkretnej strategii, po to, żeby nie zapomnieć o nich, którzy tworzą PKB, zatrudniają ludzi, tworzą nowe miejsca pracy. Oczekują jasnej informacji o tym czy planowane jest odejście od węgla przez rząd i kiedy. My mówimy jasno – taka transformacja jest konieczna i my będziemy pomagać takim firmom szukać nowych rynków zbytu, inwestować, pomagać w inwestycjach, po to, żeby oni nie zostali pozostawieni sami sobie przed faktem dokonanym. Mówimy jasno, że ten region potrzebuje wsparcia państwa, prawdziwego, poszukiwania nowych pracowników, polityki migracyjnej, obniżenia kosztów pracy a nie ich ciągłego podwyższania, jasnego planu rozwoju polskiej energetyki.