💬 W minutę ciężko zapytać o wszystko… ale tak, spytałam Premiera o miks energetyczny, język śląski, konwencje antyprzemocową. Odpowie? 🧐
Przedstawienie przez prezesa Rady Ministrów programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania
„Pani Marszałek, Panie Premierze. Mówił Pan wiele o równości, wolności, solidarności… ale Panie Premierze, pańska wizja Polski jest wizją Polski, która wyklucza! Wyklucza konkretne grupy społeczne: aktywistki, feministki. Wyklucza mniejszość LGBT. Wyklucza ekologów, wyklucza osoby niepełnosprawne, wyklucza kobiety z życia… Wyklucza tak wiele osób, że to nie jest wizja Polski solidarnej. Nasza siła tkwi w różnorodności, a Pan tej różnorodności kompletnie nie szanuje. Panie Premierze, energetyka! Jaki miks energetyczny, rok 2020, 2030 i 2040? Jaki plan? Konkretny miks energetyczny? Prawa kobiet. Przemoc domowa. Kiedy wdrożenie konwencji antyprzemocowej? Kiedy realna walka z przemocą domową? Izolacja sprawcy od ofiary! Zmiana definicji gwałtu! Wdrożenie definicji przemocy ekonomicznej! Mówił Pan o solidarności, o wolności! Co z wyrokiem Trybunału w sprawie osób niepełnosprawnych? I Panie Premierze, co ze Śląskiem? Czy uzna Pan język śląski za język regionalny?”
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 13 i 13-A) (5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i koła)
„Panie Marszałku, Wysoka Izbo. Szanowni Państwo, ja mam pytanie do posłów wnioskodawców, do przedstawicielki tego projektu ustawy. Czy uważa, że jest wystarczająco dużo asystentów osób z niepełnosprawnościami w Polsce? Jeśli tak, to ok, pieniądze z Funduszu możecie zabrać, ale jeśli nie, to dlaczego je zabieracie? Czy państwo wiecie ile kosztuje godzina prywatnej opieki asystenta? Proszę tutaj wyjść na mównicę i powiedzieć ile kosztuje taka godzina i ile godzin takiej opieki osoba z niepełnosprawnością, za 1600 złotych, może sobie zapewnić. A taki asystent pomaga pójść do pracy, zjeść, ubrać się, umyć, napić wody. Bez takiego asystenta osoba z niepełnosprawnością jest skazana na wegetację. Czy uważają państwo, że powstało wystarczająco dużo Domów Dziennego Pobytu dla osób z niepełnosprawnością? Czy opieka wytchnieniowa jest już tak wspaniale rozwinięta, że nie trzeba nic więcej zrobić? Jeśli tak, ok, a jeśli nie, dlaczego państwo zabieracie te pieniądze w sposób niegodny i fałszywy z Funduszu? ”
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (druk nr 15) (5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i koła)
„Panie Marszałku, Wysoka Izbo. Ja bardzo proszę o informację czy naprawdę państwo wierzycie, że wzrost cen, o tak niewielkie kwoty, alkoholu sprawi, że ludzie przestaną pić alkohol albo, że będą spożywali go mniej? Polska przegrywa walkę z alkoholizmem. Tylko ja w tej ustawie, w uzasadnieniu nie widzę żadnych konkretnych programów dotyczących alkoholizmu. Jak państwo chcą przeciwdziałać spożywaniu w nadmiarze alkoholu? Jakieś programy prewencyjne, polityka zdrowotna, ograniczenie spożycia alkoholu? Jakie programy? Jakie programy zdrowotne? Nie ma tego. Bardzo mi proszę powiedzieć na co przeznaczą państwo te pieniądze uzyskane z podwyższenia akcyzy? Bo ten projekt, w takim kształcie nie ma zupełnie sensu.”
#inoRosa: https://www.facebook.com/RosaMonikaAnna/photos/a.1483549261942273/2241132266183965/?type=3&theater