fbpx

Posiedzenie Sejmu RP (22-23 styczeń)

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy – Emerytura bez podatku oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 38)

„Pani Marszałek, Panie Ministrze, Wysoka Izbo. Czy konieczne jest zwiększenie rent i emerytur dla Polek i Polaków? Tak, jest konieczne. Z wielu powodów. Dlatego mam pytanie do posła wnioskodawcy czy prawdą jest, że to renciści i emeryci są w Polsce jedną z najbardziej zadłużonych grup społecznych? Jakie są powody tego zadłużenia? Czy prawdą jest, że powody są bardzo prozaiczne? Po pierwsze – te długi wynikają z konieczności wykupienia leków, na które ich nie stać. Po drugie – z konieczności szukania prywatnej pomocy specjalistycznej u lekarzy, która nie jest dostępna ze względu na fatalny stan geriatrii w Polsce. Po trzecie – ze względu na poszukiwanie prywatnej rehabilitacji, która w Polsce jest bardzo słabo dostępna. I to są rzeczy najważniejsze, ale mamy także szalejącą drożyznę – wzrosty cen prądu, wzrosty cen kolejnych usług. Czy te pieniądze przynajmniej w minimalnym stopniu wynagrodzą wzrosty kolejnych cen towarów, usług czy też ograniczenie dostępu do lekarza?”


Przedstawione przez Radę Ministrów sprawozdanie z realizacji „Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” na lata 2014-2020 za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r. wraz ze stanowiskiem Komisji. Pytania głównie zadajemy my – kobiety.

Facebook: https://www.facebook.com/RosaMonikaAnna/videos/572961619966170

„Panie Marszałku, Wysoka Izbo. Szanowni państwo to, że ofiary przemocy mogą znaleźć wsparcie, to że system jakoś funkcjonuje, to nie jest państwa zasługa. To się dzieje pomimo państwa działań i pomimo państwa zaniechań dzięki pracy tysięcy osób w organizacjach pozarządowych, pracowników społecznych i osób, które realnie chcą pomóc ofiarom przemocy, i którzy chcą żeby one mogły odnaleźć spokój. ❗️Szanowni państwo ta ustawa powinna być dawno znowelizowana. Procedura „Niebieskiej Karty” i jej formularze są nieaktualne. Stąd moje pytania. Kiedy aktualizacja formularzy procedury „Niebieskiej Kary”? Kiedy aktualizacja „Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie”, która od 15 lat nie była nowelizowana? Kiedy wdrożenie definicji przemocy ekonomicznej? Kiedy wdrożenie zmiany definicji zgwałcenia? Kiedy izolacja oprawcy od ofiary tak, żeby to nie ofiara musiała uciekać z domu ale oprawca był od tej ofiary izolowany? I kiedy w końcu zmiana bezsensownego wydania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości na jakieś fundacje krzaki i kolesiostwo a nie realną pomoc?”