fbpx

75. Rocznica Tragedii Górnośląskiej

Dziś obchodzimy 75. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. Spotkajmy się podczas uroczystości by wspólnie uczcić ofiary. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu przyjęliśmy uchwałę oddającą hołd Górnoślązaczkom i Górnoślązakom, którzy stali się ofiarami mordów, gwałtów, tortur i prześladowań już po wyzwoleniu spod niemieckiej okupacji. Tragedia ta została nazwana „jedną z najciemniejszych kart współczesnej historii Polski i Górnego Śląska”, dlatego nie wolno zakłamywać historii, a wyznanie win otwiera drogę do dialogu. Dziś zwłaszcza musimy głośno mówić do czego prowadzi podsycanie uprzedzeń i robić wszystko, by takie tragedie się nie powtarzały.

75. Rocznica Tragedii Górnośląskiej | Monika Rosa

Na Cmentarzu Leśnym w Mysłowicach-Wesołej oraz pod pomnikiem ofiar obozu pracy na mysłowickiej Promenadzie uczestniczyłam w uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę Tragedii Górnośląskiej.

Marsz Na Zgodę, upamiętniający Tragedię Górnośląską i jej Ofiary. „Myśląc o przyszłości, pamiętamy o przeszłości, prawdzie i tragedii Górnoślązaków.”

W Bytomiu upamiętniliśmy 75. rocznicę walki o Miechowice. W mroczny klimat najtragiczniejszych w historii Bytomia wydarzeń sprzed 75 lat, wprowadzili widzów rekonstruktorzy z Polski, Czech i Słowacji. Wkraczający do Miechowic (noszących wówczas nazwę Mechtal) żołnierze Armii Czerwonej dokonali wielu zbrodni na mieszkańcach tej niewielkiej gminy. Do dziś nie udało się ustalić pełnej listy mieszkańców zamordowanych przez Sowietów, jednak mogło zginąć nawet 380 osób.

Na koniec dnia miała miejsce inauguracja 4. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. To obecnie jedno z największych i najlepszych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. 75. rocznica Tragedii Górnośląskiej pokazuje, że nie możemy zapominać o naszej przeszłości. Śląski Festiwal Nauki pokazuje mam, że musimy także patrzeć w przyszłość i zadbać o rozwój naszego regionu.

Zdjęcia: Agata Krypczyk, Miasto Bytom, Śląski Festiwal Nauki