Dzień Języka Ojczystego, więc Ślōnsko Godka miała swoje święto w polskim Sejmie! W tym dniu złożyliśmy, dzięki współpracy Koalicji Obywatelskiej, Lwicy i PSL projekt ustawy o języku śląskim mojego autorstwa! 💪💛💙
Dzisiaj w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego zoragnizowałam w Sejmie debatę pod hasłem: „O języku śląskim i wilamowskim w Sejmie!”
Polska może być krajem przyjaznym dla mniejszości, o ile ich temat będzie cały czas obecny w środku debaty publicznej. Prawa mniejszości, w tym prawo do zachowania swojej kultury i języka, powinny być podstawowymi prawami obywatelskimi. Tak jednak nie jest! Chcemy zmieniać polską politykę od środka, dlatego powołaliśmy do życia Parlamentarny Zespół ds. Języka Śląskiego i Kultury Śląskiej.
Naszym celem jest animowanie debaty publicznej wokół tematu języka śląskiego i przygotowanie gruntu pod uznanie go za język regionalny i wprowadzenie go do szkół. W orbicie naszych zainteresowań leżą także inne języki mniejszościowe, w tym szczególnie nieobjęty również systemową ochroną język wilamowski.
21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To szczególna data i chcemy ją uczcić pierwszą zorganizowaną przez nasz Zespół debatą o sytuacji języków zagrożonych w Polsce. Będziemy rozmawiać o aktualnej kondycji języka śląskiego i wilamowskiego oraz zastanowimy się, jaka rysuje się przed nimi przyszłość.
W debacie wzięli udział m.in.:
prof. Ewa Michna – socjolożka, pracuje w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wśród jej zainteresowań badawczych leżą m.in. socjologia narodu i stosunków etnicznych oraz mniejszości narodowe i grupy etniczne nie posiadające własnego państwa w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecnie realizuje m.in. projekt badawczy “Strategie walki o uznanie grup nie posiadających państwa. Casus Ślązaków i Rusinów Karpackich”
prof. Justyna Olko – historyk, etnolog, kierownik Pracowni „Spotkania Starego i Nowego Świata” na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w etnohistorii, antropologii i socjolingwistyce Mezoameryki przedhiszpańskiej i kolonialnej, ze szczególnym uwzględnieniem kultury i języka Nahua oraz szeroko rozumianych zjawiskach europejsko-indiańskiego przekazu międzykulturowego. Zajmuje się także programem rewitalizacji języka nahuatl w Meksyku i wilamowskiego w Polsce; współpracuje z badaczami i aktywistami zaangażowanymi w rewitalizację zagrożonych wymarciem języków mniejszości etnicznych. W 2013, razem z zespołem zainicjowała serie wydawnicze Totlahtol i Ynzer śprӧh (“Nasza mowa”) mające na celu rewitalizację nahuatl i wilamowskiego oraz promowanie kultury literackiej w tych językach
Marcin Musiał – literaturoznawca, działacz społeczny, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury. Współautor (razem z Moniką Rosą) książki “Kiedy umrze ślōnsko gŏdka” (www.jezykslaski.pl). Działa na rzecz podwyższenia formalnego i nieformalnego statusu języka śląskiego
Po debacie miała miejsce konferencja prasowa odnośnie złożenia projektu ustawy o uznaniu języka śląskiego za język regionalny.
„Szanowni Państwo dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, dlatego też dzisiaj składamy projekt ustawy, który uznaje język śląski za język regionalny. Język śląski jest językiem żywym, rozwija się, posługują się nim na co dzień tysiące Ślązaków i Ślązaczek. Jest to język, który używany jest podczas sztuk, wystaw, w którym pisane są książki, piosenki, który jest naprawdę rozwijającym się językiem. Natomiast jest językiem zagrożonym. Obowiązkiem państwa polskiego jest stać na straży języków regionalnych, języków mniejszych. Chronić je. Wspierać. Wspierać także finansowo, wspierać także swoją opieką. Dlatego dzisiaj klubami partii demokratycznych składamy taki projekt ustawy we wsparciu środowisk, które działają także w województwie śląskim, i mówimy po tylu latach już najwyższy czas, żeby Ślązacy i Ślązaczki mogli porozumiewać się swoim językiem jako językiem regionalnym. (…) Szanowni Państwo, tylko Polska różnorodna będzie Polską silną, dlatego tutaj stoimy z różnych klubów parlamentarnych, z różnych części województwa śląskiego i domagamy się, aby śląski stał się językiem regionalnym. Domagamy się prawdy o Śląsku i uznania. Dziękujemy. ”
#SzafnymyTo
Źródło:
1. https://www.facebook.com/RosaMonikaAnna/photos/a.1488824558081410/2322264464737411
2. https://www.facebook.com/events/489643615274873/
3. https://dziennikzachodni.pl/jezyk-slaski-wraca-do-sejmu-czy-zostanie-uznany-za-jezyk-regionalny-dzis-pierwsza-w-tej-kadencji-debata-o-jezyku-slaskim/ar/c1-14804760
4. https://www.radiopiekary.pl/2020/02/21/slonsko-godka-wraca-do-sejmu/