fbpx

Posiedzenie Sejmu RP (29-30 kwietnia)

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.
Dzisiaj (29 kwietnia ) procedowany będzie rządowy projekt ustawy dotyczący izolacji sprawców przemocy domowej od ich ofiar. Projekt niezwykle potrzebny i warty jak najszybszego procedowania.

Pani Marszałek, Wysoka Izbo. Co roku czterysta, pięćset kobiet ginie w wyniku przemocy domowej. Są mordowane przez swoich partnerów, umierają w wyniku pobicia albo popełniają samobójstwo. O ten projekt ustawy, który dzisiaj procedujemy, od lat zabiegają organizacje pozarządowe, Rzecznik Praw Obywatelskich. I z tego miejsca chcę im wszystkim podziękować, że w końcu ten projekt udało się na posiedzenie sejmu sprowadzić i czytać; że jest to projekt rządowy. To była Fundacja BABA, Centrum Praw Kobiet, Niebieska Linia, Amnesty International i wiele wiele innych organizacji, osób, które prosiły, błagały, apelowały, mówiły o tym, że konieczna jest izolacja oprawcy od ofiary, że to nie na ofierze musi spoczywać obowiązek zadbania o swoje bezpieczeństwo w obliczu tak strasznej tragedii jaką jest przemoc domowa. To jest dobra zmiana, którą trzeba procedować natychmiast, bo niestety dotychczasowa polityka Prawa i Sprawiedliwości była wyznaczona przez Beatę Szydło, która chwaliła jedyną gminę w Polsce, która nie wdrożyła konwencji ustawy antyprzemocowej. Zróbmy to jak najszybciej!

Facebook: https://www.facebook.com/1479771345653398/posts/2374416429522214


Informacja bieżąca w sprawie występowania suszy na terenie Polski

„Panie Marszałku, panowie ministrowie, Wysoka Izbo. Susza nie jest zjawiskiem ani nowym, ani zaskakującym, bo zmagamy się z nią od kilku lat i jest to efekt oczywisty, i kryzysu klimatycznego, i fatalnego gospodarowania zasobami wodnymi w Polsce. Susza dotknie, jak doskonale wiemy, dramatycznie rolników, lasy, przemysł, energetykę i po prostu nas wszystkich. Mogą się pojawić trudności z zabezpieczeniem podstawowych potrzeb żywnościowych Polek i Polaków. Ceny żywności wzrosną, wielu rolników czeka bankructwo. Rząd nie jest przygotowany, ale my obywatele i obywatelki na ten kryzys chcemy się przygotować. Stąd pytam:
– Jak rząd szacuje konsekwencje, i jakie konsekwencje suszy dla Polski będą w tym roku i w latach kolejnych? I proszę o konkretne wylistowanie tych konsekwencji. Rozumiem, że są państwo przygotowani i potrafią to opowiedzieć.
– Czy są konkretne wyliczenia kosztów na gaszenie pożarów, na odszkodowania i dopłaty dla rolników?
– Jaki będzie wzrost cen? Jak szacunkowo przełoży się to na kwestie wydatków dla każdej Polki i każdego Polaka?
– Jakie będą koszty blackoutu? Koszty dla przemysłu? Dla rolnictwa?
– Czy miastom zabraknie wody? Jeśli zabraknie, to jak państwo szacują jakie to będą miasta?
– Czy planują państwo ograniczenia w poborze wody? Jakieś decyzje dla konsumentów, dla przemysłu, dla osób prywatnych, dla energetyki, dla rolnictwa, które wprowadzą właśnie ograniczenia poboru wody? Może jakieś akcje edukacyjne, które powiedzą w jaki sposób tę wodę oszczędzać? Czy będą jakieś zakazy, nakazy?

Szanowni państwo działać musimy tu i teraz, dlatego proszę o odpowiedź zarówno z tej mównicy, ale także na piśmie.”

Facebook: https://www.facebook.com/RosaMonikaAnna/videos/919584601796727/


Projekt ustawy o izolacji oprawcy od ofiary został przyjęty przez Sejm! | Monika Rosa

📣 Uchwaliliśmy! Możliwość natychmiastowej izolacji oprawcy od ofiary powoli staje się realna! Teraz czas na szybkie procedowanie przez Senat.

W końcu, po wielu latach apeli organizacji, kobiet, posłów i posłanek, a także moich, zajmujemy się tą ważną sprawą. Przemoc – niezależnie czy fizyczna, psychiczna czy ekonomiczna jest przemocą.

Celem ustawy jest wprowadzenie do porządku prawnego kompleksowych rozwiązań dotyczących szybkiego izolowania osoby dotkniętej przemocą od osoby stosującej przemoc, w sytuacjach, gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników. Należy podkreślić, iż przemoc w rodzinie przestała już być postrzegana jako sprawa prywatna, dotycząca jedynie osób stosujących przemoc i dotkniętych przemocą. Współcześnie jest ona traktowana jako złożony problem całego społeczeństwa, o skomplikowanych uwarunkowaniach psychologicznych, wielorakich przyczynach i wielopłaszczyznowych konsekwencjach dla wszystkich członków rodziny, wymagający wszechstronnego uregulowania w prawie publicznym oraz czynnej, transparentnej współpracy władzy, instytucji publicznych i innych wyspecjalizowanych organów dysponujących właściwymi i fachowymi kompetencjami.

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zakłada między innymi:

1) ochronę przed dalszym krzywdzeniem, przez uniemożliwienie osobom stosującym przemoc korzystania ze wspólnie zajmowanego z innymi członkami rodziny mieszkania oraz zakazanie kontaktowania się i zbliżania się do osoby pokrzywdzonej,
2) zapewnienie osobie dotkniętej przemocą w rodzinie bezpiecznego schronienia w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie,
3) zapewnienie osobie dotkniętej przemocą w rodzinie, która nie ma tytułu prawnego do lokalu zajmowanego wspólnie z osobą stosującą przemoc, pomocy w uzyskaniu mieszkania.

Procedowanie to tylko jeden etap. Będziemy monitorować stosowanie prawa i rozszerzać ustawę o inne elementy przeciwdziałania przemocy.