fbpx

Interpelacja w sprawie sytuacji w polskim górnictwie

Co będzie z polskim górnictwem? 📣 Jasne jest, że musimy dążyć do zeroemisyjnej gospodarki – ze strategią, planem działania, sprawiedliwą transformacją energetyczną, rozwojem OZE. Tymczasem patrząc na sytuacje śląskich kopalń widzimy nadciągającą katastrofę…

Wciąż potrzebujemy węgla, by mieć prąd w gniazdku, a rozwój OZE jest powolny. Coraz więcej węgla sprowadzamy z zagranicy, importujemy także prąd. Węgiel leży na zwałach, wstrzymano inwestycje i nie jest to efekt koronawirusa. Jeśli wstrzymane zostały roboty udostępniające to oznacza, że za kilka miesięcy nie będzie, jak wydobywać węgla.

Wkrótce nasze bezpieczeństwo energetyczne będzie opierało się na importowanym i surowcu i prądzie. A co z ludźmi, którzy pracują w kopalniach? Co z firmami okołogórniczymi? Niepewność.

✍️ Dlatego napisałam do ministra aktywów państwowych Jacka Sasina w sprawie sytuacji w polskim górnictwie i zadałam następujące pytania:

👉 Jaka jest aktualna sytuacja spółek górniczych w tym PGG, JSW, Tauron Wydobycie, LW Bogdanka, Węglokoks Kraj?
👉 Jaki jest udział zakupu krajowego węgla energetycznego względem importowanego przez krajowe spółki energetyczne w tym TAURON, ENEA, PGE, Energa (ilościowo i procentowo) od stycznia 2020 do chwili obecnej i jaki jest planowany do końca roku oraz na lata 2021, 2022?
👉 Jaki jest planowany import energii na lata 2021 i 2022?
👉 Jakie jest planowane wydobycie w spółkach górniczych w latach 2020, 2021 i 2022?
👉 Jaka jest efektywność wydobycia węgla (wskaźnik tona / osobę) w kopalniach w poszczególnych spółkach?

Facebook: https://www.facebook.com/RosaMonikaAnna/photos/a.1483549261942273/2384792428484614/

Interpelacja w sprawie sytuacji w polskim górnictwie | Monika Rosa

Szanowny Panie Ministrze,
sytuacja w polskim górnictwie jest dramatyczna. Obecny stan rzeczy jest efektem nie tylko epidemii COVID-19, ale przede wszystkim fatalnej polityki rządu wobec spółek górniczych.

W związku z ogromną niepewnością pracowników branży wydobywczej i firm okołogórniczych zwracam się z pytaniami:

1. Jaka jest aktualna sytuacja spółek górniczych w tym PGG, JSW, Tauron Wydobycie, LW Bogdanka, Węglokoks Kraj (proszę o odpowiedź na poniższe pytania dla każdej ze spółek oddzielnie)?
– jaki jest wyniki finansowy za I kwartał?
– jaki jest stopień realizacji planu wydobycia?
– jaki jest stopień realizacji planu inwestycyjnego. Czy są jakieś inwestycje bądź też realizacje umów ramowych, które zostały ostatnimi czasy wstrzymane?
– jaki jest stopień realizacji planu robót udostępniających (drążenia nowych chodników)? Czy jakieś zostały wstrzymane?
– jak wygląda płynność finansowa spółek? W jakich terminach regulują swoje należności względem kontrahentów? Jaki jest poziom zobowiązań wymagalnych? Czy terminy przekraczają ustawowe 60 dni?
– w związku z pojawiającymi się informacjami o możliwym ogłoszeniu upadłości przez PGG czy przygotowywana jest strategia dotycząca polskiego sektora górniczego i energetycznego (przenoszenie aktywów do innych podmiotów, utworzenie nowego podmiotu, czy też zamknięcie polskich kopalni węgla kamiennego i zastąpienie surowca węglem importowanym)?
– czy planowane jest ograniczenie zatrudnienia? Jeśli tak w jakim zakresie?
– czy jest opracowany plan przebranżowienia dla firm sektora okołogórniczego?
– jaki jest wolumen węgla składowanego na zwałach?

2. Jaki jest udział zakupu krajowego węgla energetycznego względem importowanego przez krajowe spółki energetyczne w tym TAURON, ENEA, PGE, Energa (ilościowo i procentowo) od stycznia 2020 do chwili obecnej i jaki jest planowany do końca roku oraz na lata 2021, 2022?

3. Jaki jest planowany import energii na lata 2021 i 2022?

4. Jakie jest planowane wydobycie w spółkach górniczych w latach 2020, 2021 i 2022?

5. Jaka jest efektywność wydobycia węgla (wskaźnik tona/ osobę) w kopalniach w poszczególnych spółkach?