Grozi nam bezprecedensowa katastrofa ekologiczna, której skutkiem może być zatrucie Bałtyku na dziesiątki lat i trwałe zniszczenie jego ekologicznego oraz ekonomicznego potencjału.
30 maja opublikowany został raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący zagrożenia ekologicznego, jakim jest zalegająca na dnie Morza Bałtyckiego broń chemiczna. W związku z lekceważeniem tak poważnego zagrożenia składam interpelację do Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka i Ministra Klimatu Michała Kurtyki.
Pytam między innymi o:
- przeprowadzenie kompleksowej identyfikacji zatopionych w polskich obszarach morskich materiałów niebezpiecznych (bojowych środków trujących i produktów ich rozpadu oraz paliw i produktów ropopochodnych z wraków statków) oraz rozpoznanie skali zagrożeń w zidentyfikowanych miejscach ich zalegania?
- objęcie programem monitoringu wód morskich substancji niebezpiecznych pochodzących z: bojowych środków trujących i produktów ich rozpadu, oraz paliw i produktów ropopochodnych z wraków zatopionych statków?
- umieszczenie w wykazie substancji priorytetowych substancji niebezpiecznych pochodzących z bojowych środków trujących i produktów ich rozpadu, w tym w szczególności związków siarkoorganicznych i arsenoorganicznych.
Nie możemy dłużej czekać. Trzeba reagować teraz!
Facebook: https://www.facebook.com/RosaMonikaAnna/photos/a.1483549261942273/2399194737044383/
Szanowny Panie Ministrze,
dnia 30 maja opublikowany został raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący zagrożenia ekologicznego, jakim jest zalegająca na dnie Morza Bałtyckiego broń chemiczna. Raport jest miażdżący dla władz państwa: NIK nie pozostawia wątpliwości, że grozi nam bezprecedensowa katastrofa ekologiczna, której skutkiem może być zatrucie Bałtyku na dziesiątki lat i trwałe zniszczenie jego ekologicznego oraz ekonomicznego potencjału.
W związku z powyższym, zwracam się z prośbą o odpowiedź na pytanie, kiedy i w jakim zakresie zostaną podjęte postulowane przez NIK działania, mianowicie:
- Zapewnienie przez Prezesa Rady Ministrów bieżącego monitorowania działań podejmowanych przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, dyrektorów urzędów morskich, Ministra Klimatu oraz Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w zakresie prac nad rzetelną oceną ryzyka związanego z występowaniem materiałów niebezpiecznych (bojowych środków trujących i produktów ich rozpadu oraz paliw i produktów ropopochodnych z wraków statków) w polskich obszarach morskich, a także działań, jakie należy zrealizować w odniesieniu do stwierdzonych ryzyk oraz zapewnienie ich finansowania?
- Przeprowadzenie przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kompleksowej identyfikacji zatopionych w polskich obszarach morskich materiałów niebezpiecznych (bojowych środków trujących i produktów ich rozpadu oraz paliw i produktów ropopochodnych z wraków statków) oraz rozpoznanie skali zagrożeń w zidentyfikowanych miejscach ich zalegania (inwentaryzacja dna)?
- Usunięcie przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej bezpośredniego zagrożenia wynikającego z zalegania na dnie Morza Bałtyckiego wraków statków ,,Frankenˮ i ,,Stuttgartˮ?
- Zapewnienie przez Ministra Klimatu, w ramach nadzoru sprawowanego nad Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska, objęcia programem monitoringu wód morskich substancji niebezpiecznych pochodzących z: bojowych środków trujących i produktów ich rozpadu, oraz paliwa i produktów ropopochodnych z wraków zatopionych statków?
- Zapewnienie przez Ministra Klimatu uwzględnienia wskaźników dotyczących bojowych środków trujących i produktów ich rozpadu, w tym związków siarkoorganicznych i arsenoorganicznych, w zestawie właściwości typowych dla dobrego stanu środowiska wód morskich?
- Doprowadzenie przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Minister Klimatu do umieszczenia w wykazie substancji priorytetowych substancji niebezpiecznych pochodzących z bojowych środków trujących i produktów ich rozpadu, w tym w szczególności związków siarkoorganicznych i arsenoorganicznych?