AKTUALIZACJA:
Prokuratura, która rozpoczęła sprawdzanie, czy w szpitalach przeprowadzono aborcje wycofuje się z dalszego prowadzenia działań.
„Białostocka prokuratura błędnie rozpoczęła czynności, uznając że w związku z zawiadomieniem zachodzi potrzeba sprawdzenia zdarzeń w nim opisanych” – stwierdziła Prokuratura Krajowa ws. śledczych, którzy sprawdzali, czy w jednym ze szpitali po 22 października przeprowadzano aborcje i dlaczego. „Wyrok Trybunału Konstytucyjnego obowiązuje od jego publikacji, a nie od jego wydania” – podkreślono w komunikacie.Presja ma sens
Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26770421,sledczy-sprawdzali-czy-w-szpitalu-przeprowadzano-aborcje-prokuratura.html
Zbigniew Ziobro już szykuje się na kobiety i lekarzy. Jedyną metodą rządzących jest strach – mają bać się kobiety, mają bać się lekarze, mają bać się także dyrektorzy szpitali.
Prokuratura w Białymstoku sprawdza czy w szpitalach nie dokonano aborcji po 22 października 2020 roku, czyli po ogłoszeniu opinii tzw. Trybunału Konstytucyjnego. Prokuratura wystąpiła do szpitali o kopie dokumentacji medycznej i dane pacjentek, by dowiedzieć się czy i dlaczego zabiegi zostały wykonane. Powołują się na naruszenie art. 152 Kodeksu Karnego: „Kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Tej samej karze podlega, kto udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakłania”.
To działanie bezprawne, ponieważ opinia nieTK została opublikowany dopiero 27 stycznia 2021 roku. (Tak, ta opinia nie powinna mieć mocy prawnej, ale niestety na sytuację prawną w Polsce wpłynęła i zakaz aborcji stał się faktem)
Dr hab. Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego o sprawie mówi: „Od tej daty, aż do dnia publikacji decyzji w ustawie o planowaniu rodziny znajdowały się wszystkie trzy przesłanki aborcyjne. Przerywanie ciąż w oparciu o którąkolwiek z nich było w pełni legalne.”
Podstawowym prawem pacjenta jest prawo do ochrony danych i utrzymania tajemnicy informacji w związku z udzielaniem świadczeń medycznych, które uzyskane zostały przez osoby wykonujące zawód medyczny. Tajemnica lekarska obejmuje wszelkie informacje dotyczące stanu zdrowia, rozpoznania i przebiegu leczenia, jak również życia prywatnego, rodzinnego i zawodowego. Są to informacje poufne. Prawo to jest skorelowane z prawem do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Dlatego wraz z posłanką Wandą Nowicką złożyłyśmy interwencję poselską do Zbigniewa Ziobro oraz Rzecznika Praw Pacjenta.
W naszej opinii doszło do poważnych naruszeń.
Te działania prokuratorów Zbigniewa Ziobro to jedynie wywieranie presji na lekarzy, gdy ci będą decydować o tym, czy np. dana ciąża zagraża zdrowiu kobiety. Ta sytuacja robi się coraz bardziej niebezpieczna dla kobiet i może doprowadzić do wielu tragedii.
Pisma:
1. Interwencja Poselska do Rzecznika Praw Pacjenta
2. Interwencja Poselska ws -żądania danych o dokonanych aborcjach