Dziś o godzinie 20:00 rozpocznie się sejmowa komisja zdrowia, podczas której będziemy analizować wykonanie budżetu za rok 2020 w ramach rozpatrzenia i zaopiniowania dla Komisji Finansów Publicznych sprawozdania z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. (druk nr 1234) wraz z Analizą Najwyższej Izby Kontroli (druk nr 1273) w części „zdrowie”.
Analiza wykazała szereg nieprawidłowości i uchybień od procedur. Między innymi okazało się, że resort zdrowia płaci faktury, których nie było. Taki przypadek został odnotowany w sprawie respiratorów zakupionych od byłego handlarza bronią. W kwietniu 2020 roku resort kierowany wtedy przez Łukasza Szumowskiego, którego zastępcą był Janusz Cieszyński, podpisał umowę na dostawę respiratorów ze spółką E&K. Miała dostarczyć 1241 urządzeń, dostarczyła jedynie 200 i to w dodatku po terminie.14 kwietnia 2020 roku wiceminister zdrowia zatwierdził zamówienie akceptując płatność w formie przedpłaty.
Jeszcze tego samego dnia wykonano przelewy na kwotę łączną 35 108 tys. euro (161 282,7 tys. zł), mimo że zgodnie z zapisami umowy „płatność miała nastąpić w terminie określonym na fakturze VAT”. Faktura VAT, która została dostarczona do ministerstwa w dokumencie nosiła nazwę „invoice oryginal”, jednak nie zawierała informacji dotyczącej stawki i kwoty podatku VAT. Taki dokument nie spełniał wymagań dla faktury określonych w ustawie o VAT. Umieszczenia takiej kwoty i stawki na dokumencie sprzedażowym jest obowiązkowe. Firma E&K nie wystawiła za respiratory normalnych faktur, tylko „faktury pro forma”.
W kwietniu 2021 roku posłowie KO złożyli do NIK wniosek o podjęcie kontroli w tej sprawie. Kontrola odbyła się czego efektem jest dojście do tych informacji. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia wyjaśniał, że decyzję o braku zabezpieczenia podjął, mając na uwadze to, że czas niezbędny do uzyskania dodatkowych zabezpieczeń przez E&K Sp. z o.o. mógł znacznie wydłużyć termin dostawy sprzętu, a oferty znikały z rynku w ekspresowym tempie.
Co ważniejsze przedstawiona oferta została pozytywnie zweryfikowana przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Spółka znajdowała się również na liście rekomendowanych dostawców przekazanych przez Agencję Wywiadu spółkom Skarbu Państwa.To transakcja, do której nie powinno dojść. Faktury nie zostały wystawione, firma nie spełniała warunków, a umówione respiratory nie trafiły do szpitali, by ratować życie pacjentów.
Były handlarz bronią jest nadal winny Ministerstwu Zdrowia 50 milionów złotych! Ten raport idealnie pokazuje, że osoby odpowiedzialne za dojście do tej transakcji należy osądzić i podjąć działania, by takie „przekręty” nigdy więcej nie miały miejsca.