Dziś nieco później, ale już tradycyjnie przygotowałam kilka poleceń.
Będą książki i podcasty. Polecam zapoznać się z tymi materiałami.
Książka: „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, Cezary Łazarewicz
Polecam zarówno książkę jak i film, który obecnie można zobaczyć w kinach. To historia zbrodni, która nie doczekała się sprawiedliwego wyroku.
W czasie śledztwa i rozprawy władze PRL za wszelką ceną starały się odwrócić uwagę od milicjantów, próbując przerzucić odpowiedzialność na sanitariuszy i lekarzy. Czytając książkę czy też oglądając film warto pamietać, po której stronie stał wtedy prokurator Stanislaw Piotrowicz – prawa ręka Jarosława Kaczyńskiego ds. przywrócenia standardów prawnych z czasów minionych.
Sekielscy: Niewolnica księdza
Rozmowa, która jest zapowiedzią książki “Sama”, w której została opisana wstrząsająca historia Kasi, którą rodzice oddali na wychowanie księdzu Romanowi B. w wieku 12 lat. Mężczyzna przez kilka lat więził dziewczynkę, gwałcił, bił i znęcał się nad nią psychicznie. Przeszła przez piekło co potwierdziły kolejne sądy skazując zwyrodnialca i przyznając Katarzynie odszkodowanie w wysokości miliona złotych. Kobieta była pierwszą w Polsce ofiarą księdza pedofila, której instytucje Kościoła Katolickiego musiały na mocy wyroku wypłacić pieniądze za krzywdy, które ją spotkała. Dziś Katarzyna stara się odzyskać normalne życie cały czas walcząc o prawa ofiar przestępstw seksualnych.
Online: https://sekielscy.pl/niewolnica-ksiedza/
„Jestem ratownikiem, nie niewolnikiem” | 7 metrów pod ziemią
Bardzo dobra rozmowa Rafała Gębury w zaciszu podziemnego garażu podczas której pracownik ratownictwa medycznego opowiada o pracy, jak wygląda dyżur i pokazuje dlaczego pracownicy systemu opieki zdrowotnej protestują i ubiegają się o swoje prawa.
Online: https://www.youtube.com/watch?v=_hHr8tcInSo
Książka: „Piąta strona świata”, Kazimierz Kutz
Ponownie powróciłam do tej fascynującej opowieści o Śląsku. Kazimierz Kutz pisał swoją debiutancką powieść przez piętnaście lat. Wsłuchując się w lokalne anegdoty i małe rodzinne epopeje, stworzył wielopokoleniową barwną panoramę Śląska. Przedstawia ją we wspomnieniach człowieka próbującego rozwiązać rodzinną tajemnicę z przeszłości.
A co ciekawego czytaliście lub słuchaliście w ostatnim czasie? Podzielcie się ze mną na Facebooku.