Tydzień temu marsze, więc nie było poleceń. Dziś nadrabiamy.
Książka: „Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?” – Natalia Hatalska
Pozwala spojrzeć na to, czym jest życie w XXI wieku, odkryć i zrozumieć mechanizmy kierujące relacjami, technologią i polityką. Książka odpowiada na pytania czy są granice postępu technologicznego i czy czeka nas „hodowanie” ludzi. Zdecydowanie zmusza do refleksji na temat współczesnego życia.
Podcast: Czerwona kartka dla Czarnka. Uczniowie walczą o wolną szkołę, rozmowa Eweliny Kwiatkowskiej z Justyną Suchecką
LexCzarnek to próba zastraszenia dyrektorów, nauczycieli i uczniów, która wywołała natychmiastowy opór całego środowiska. Główne problemy, z którymi borykają się dziś szkoły, to braki kadrowe oraz kondycja psychiczna uczniów. Resort edukacji nie ma jednak pomysłu na ich rozwiązanie.
Online: https://sekielscy.pl/czerwona-kartka-dla-czarnka…/
Podcast: Czy z depresją można się oswoić? – Farbowanie Życia
Czy z depresją można się oswoić? Dlaczego szkoła powinna uczyć o zdrowiu psychicznym? Jak pozbyć się wstydu w mówieniu o problemach? Gdzie szukać pomocy w kryzysowej sytuacji? To podcast o ważnych sprawach, trudnych tematach o których trzeba rozmawiać. W ten serii znaleść można również rozmowę o depresji w biznesie, dlaczego osoby z depresją często uciekają w pracę oraz o tym, że depresja to nie wstyd i warto rozmawiać o niej ze specjalistami.
Online: https://open.spotify.com/episode/3tZK59Gv0vm5wL3HC7y9Kw…
Podcast: Czy da się zmienić podejście Polaków do uchodźców? Odpowiada prof. Bogdan Wojciszke
O tym dlaczego Polki i Polacy boją się uchodźców, jakie czynniki wpływają na ich podejście oraz o sytuacji przy granicy.
Online: https://audycje.tokfm.pl/…/113048,Czy-da-sie-zmienic…
Film: Hiacynt
Listopad 1985 roku, Milicja Obywatelska pod auspicjami bezpieki rozpoczyna tytułową akcję „Hiacynt” – prowokację polegającą na łapankach, przesłuchaniach i szantażowaniu homoseksualnych mężczyzn. To w sumie 10–12 tysięcy akt osobowych, które dziś tworzą tzw. różowe teczki, które według Borusewicza i IPN najprawdopodobniej znajdują się w rękach policji. Nie zostały zniszczone, mimo apeli organizacji takich jak KPH.
Wątki uczuciowe i kryminalne ukazują skalę represji, jakie spotykały w latach 80. osoby homoseksualne, w niektórych ludziach wprawdzie pogłębiły sprzeciw, dla większości członków społeczności LGBT+ oznaczały zamknięcie w jeszcze „głębszej szafie”.
Życzę udanego końca niedzieli i zachęcam do przesyłania swoich poleceń w komentarzach na Facebooku.