Sprawna część społeczeństwa nie zawsze akceptuje, otacza zrozumieniem i życzliwością osoby z niepełnosprawnościami. Ważne jest wpływanie na postawy, kształtowanie integracyjnych i pozytywnych nastawień wobec tych osób, a przede wszystkim walka z negatywnymi stereotypami i uprzedzeniami.
Dziś międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.
Wiele osób z niepełnosprawnością chciałoby pracować, wszyscy – mieć dostęp do rehabilitacji i opieki dostosowanej ściśle do ich potrzeb. Ważny jest również dostęp do mieszkań chronionych, asystencji i opieki wytchnieniowej.
Do zrobienia jest wiele!
Od przystosowania miast i przestrzeni publicznej dla osób poruszających się na wózkach czy osób niewidomych przez kwestie opieki medycznej, świadczeń dodatkowych, regulacji prawnych, ochrony przed przemocą – fizyczną, ekonomiczną i psychiczną.
Walka o godne życie dla osób z niepełnosprawnościami to również walka o ich opiekunów. Często jest to praca na całe życie. Dziś w Polsce opiekun nie może podjąć dodatkowej pracy, a świadczenie pielęgnacyjne wynosi nieco ponad 1800 zł. To nie są pieniądze pozwalające na godne życie i utrzymanie rodziny, rehabilitację i codziennie potrzeby. Dodatkowo zapewnienie urlopów wytchnieiowych dla opiekunów powinno stać się ważnym punktem zmian – odpoczynek należy się wszystkim!
Asystent osobisty powinien być uznany, jako regularny zawód i dofinansowany z budżetu w sposób ciągły, bez kilkumiesięcznych przerw w ciągu roku. Głównym celem świadczenia takich usług jest umożliwienie niezależnego, samodzielnego i aktywnego funkcjonowania osobom o największym stopniu niepełnosprawności w życiu społecznym i zawodowym. Dziś praktycznie asystencja osobista nie istnieje, a jest ona niezbędna wielu osobom z niepełnosprawnością by aktywnie żyć w społeczeństwie.
Kobiety z niepełnosprawnością mają utrudniony dostęp do lekarzy – szczególnie do ginekologa. Niewiele miejsc w Polsce jest wyposażonych w odpowiednie podnośniki i fotele przystosowane dla kobiet z niepełnosprawnością. Tak, kobiety z niepełnosprawnością także uprawiają seks, zachodzą w ciążę i rodzą dzieci. Nie ma w tym nic dziwnego. Tym bardziej nie powinno dziwić, że chcą świadomie dbać o swoje zdrowie i udać się do specjalisty, jak każda inna kobieta.
Należy wprowadzić powszechny wymóg dostępności w miastach i gminach, by już nikt nigdy nie był wykluczony we własnej okolicy. Wiele osób z niepełnosprawnością ruchową codziennie boryka się z problemami z poruszaniem na mieście – wyłączone windy, brak platform, zniszczone chodniki i brak podjazdów dla wózków jest problemem powszechnym. W miejskich toaletach nadal brakuje kozetek i podnośników co wszystkim osobom z całkowitą dysfunkcją nóg i osobom pampersowanym odbiera możliwość załatwienia podstawowych potrzeb fizjologicznych.
Każdego dnia walczymy i będziemy walczyć o prawa osób z niepełnosprawnością w naszym kraju, bo każdy i każda zasługuje na godne i dobre życie.