Tydzień temu graliśmy z WOŚP, dlatego dziś w przerwie kibicowania polskim sportowcom na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, czas na polecenia ciekawych i inspirujących materiałów.
Felieton: Bodnar: W jakim państwie chcemy żyć, jakim państwem chcemy być?
Online: https://natemat.pl/393885,adam-bodnar-w-jakim-panstwie…
O konfliktach, mniejszościach, emigracji, polityce rządu, problemach oraz wyzwaniach. Materiał, który daje dużo refleksji nad polską polityką i kierunkiem do której zmierza.
Podcast: „O spoofingu wiadomo od 10 lat. Politycy nic nie robili, póki ofiarami ataku nie padli… politycy” – Agata Kowalska i Piotr Konieczny
Online: https://oko.press/o-spoofingu-wiadomo-od-10-lat-politycy…/
Czy Polska zbagatelizowała temat spoofingu? Czym tak naprawdę jest? Podszywanie się pod numer innej osoby, fałszywe informacje i wykorzystanie technologi do destabilizacji. To dzieje się teraz. Czy operatorzy telekomunikacyjni mogą uniemożliwić ataki spoofingu, unowocześniając technologię? Co może zrobić rząd dla bezpieczeństwa nie tylko polityków i dziennikarzy, ale przede wszystkim Obywateli i Obywatelek.
Podcast: „Dzwonią do nas i pytają, czy to bezpieczne zajść w Polsce w ciążę” – Agata Kowalska Online: https://oko.press/gdy-szpital-odmawia-aborcji-radzimy…/
Polecam również drugi podcast OKO.press. Odpowiada na pytania, co zrobić, jeśli nasza siostra, przyjaciółka albo partnerka spotka się w szpitalu z odmową aborcji? Jak pokonać okrucieństwo systemu i obojętność lekarzy? „Trzeba uciszyć emocje, wejść w rolę i zawalczyć” – radzi Kamila Ferenc. Mocny materiał o strachu z którym walczą kobiety decydujące się na ciąże w Polsce.
Video podcast: Jak rozmawiać z nastolatką, która właśnie podcięła sobie żyły? | 7 metrów pod ziemią,
Online: youtube.com/watch?v=0Wau6QrESvc
Telefon zaufania prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. To miejsce do którego mogą zwrócić się dzieci i młodzież z problemami. Materiał to mocne wyzwanie konsultantki Telefonu Zaufania o problemach z jakimi zmagają się dzwoniący i jak pomagać w sytuacji zagrożenia życia.
Książka: „Przigody od Alicyje we Kraju Dziwów”, Lewis Carroll przetłumaczona z angielskiego na śląski przez Grzegorza Kulika.
To książka dla dzieci i dorosłych. Kultowa przygoda Alicji w Krainie Czarów w nowej formie. Idealna dla osób, które znają język śląski i chcą się go uczuć.
A co Wy czytaliście, słuchaliście w ostatnim czasie? Posiadacie może swoje ulubione książki po śląsku? Komentujcie na Facebooku.