fbpx

16 dni przeciwko przemocy wobec Kobiet

❌ 1 kobieta na 5 przynajmniej raz w życiu doświadczyła przemocy ze strony swojego męża/partnera.

❌ Około 12-15% kobiet funkcjonuje w „związkach z przemocą” po skończeniu 16. roku życia. 25% zgłoszonych przestępstw z użyciem przemocy to przemoc wobec kobiet ze strony ich mężów/partnerów.

❌ Dziewczęta między 15. a 19. rokiem życia stanowią 50% ofiar przemocy seksualnej w skali światowej.

⚠️To kobiety najczęściej padają ofiarą przemocy – domowej, fizycznej, seksualnej, psychicznej, ekonomicznej. Nie zbudujemy prawdziwej demokracji i otwartego państwa, dopóki połowa społeczeństwa będzie zagrożona przemocą. Skończmy ze stereotypowym myśleniem o roli kobiet i mężczyzn.

Co musimy zrobić? 🧐

1️⃣ Konieczna jest nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie – prawdziwa ewaluacja działań i zaangażowanie wszystkich podmiotów pracujących z ofiarami, sprawcami oraz podmiotami tworzącymi prawo i je realizującymi.

2️⃣ Wiarygodne badania zjawiska przemocy – nie znamy prawdziwej skali przemocy domowej. Liczby dotyczące zakładania niebieskich kart nie oddają jej rozmiaru. Nie wiemy, ile kobiet umiera w wyniku przemocy domowej.

3️⃣ Realna współpraca i finansowanie organizacji pozarządowych pomagających ofiarom przemocy.

4️⃣ Wdrożenie konwencji antyprzemocowej m.in. w zakresie: zmiany definicji gwałtu, wprowadzenia zapisów o przemocy ekonomicznej.

5️⃣ Obowiązkowa terapia dla sprawców przemocy domowej.

6️⃣ Szkolenia dla pracowników podmiotów wskazanych w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej (pracowników opieki społecznej, policjantów, nauczycieli, itd.).

7️⃣ Regularne kampanie społeczne dotyczące zapobiegania przemocy oraz równości praw kobiet i mężczyzn.

8️⃣ Zmiana funkcjonowania Funduszu Sprawiedliwości, by pieniądze z niego realnie były przeznaczane na pomoc ofiarom i wsparcie osób opuszczających więzienie.

9️⃣ Porządna edukacja seksualna i antydyskryminacyjna w szkołach.

Nie zdajemy sobie sprawy, ile kobiet dookoła nas doświadczyło lub doświadcza przemocy i ile kobiet boi się o tym rozmawiać.

📣 Jeśli jesteś świadkiem przemocy – reaguj, rozmawiaj i ratuj. Moje biuro jest także otwarte dla Ciebie. Jeśli jesteś ofiarą przemocy lub znasz osobę, której jest potrzebna pomoc. Zgłoś się.

Więcej: 👉http://kampania16dni.pl

Zachęcam do słuchania debaty 💬 „Przemilczane dramaty. Przemoc po rozstaniu”.

🤝Marzena Okła-Drewnowicz, Małgorzata Kidawa-Błońska, Stowarzyszenie Pomocy Kobietom i Matkom „Eurydyka”