To jest politycznie intensywny czas, czas przełomu, oczekiwań, wyzwań. Tym mocniej dziękuję za dzisiejsze spotkanie Zespołu Praw Dziecka, który zwołaliśmy wspólnie z prof. Adam Bodnar, by stworzyć konkretne rekomendacje w obszarze ochrony dzieci i młodzieży w świecie cyfrowym.
Pandora Gate wywołała oburzenie – naszym celem jest, by oburzenie zostało przekute na konkretne działania. Dziękuję Magdalena Bigaj, Konrad Ciesiołkiewicz, Łukasz Wojtasik za wsparcie w organizacji.
Doskonale wiemy, że ta mijająca kadencja to czas stagnacji, a nawet regresu w zakresie ochrony praw dzieci i młodzieży. Zamiast wprowadzać prawa dziecka w XXI wiek w obszarze legislacji, instytucji, edukacji, rozumienia podmiotowości i partycypacji, mieliśmy do czynienia z działaniem od kryzysu do kryzysu albo tych kryzysów wywoływaniem: stygmatyzowanie młodych ze społeczności LGBT, fatalna sytuacja w edukacji itd.
Teraz będzie czas sprawczości. Dobrej ciężkiej pracy. Czas, by prawa dzieci i młodzieży zostały potraktowane poważnie.
Ciężar odpowiedzialności leży po stronie dorosłych, instytucji państwa, firm z branży nowoczesnych technologii, nauczycieli, rodziców, prawodawców, całego dorosłego społeczeństwa. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni.
Kwestiami zasadniczymi są edukacja formalna i nieformalna, zarówno dzieci, młodych, jak i osob dorosłych. Mówimy o edukacji seksualnej, o higienie cyfrowej, etyce i odpowiedzialności branży cyfrowej. Zmianach w prawie – treściach destrukcyjnych.
Dziękuję zaproszonym ekspertkom, ekspertom, posłankom za wspólną pracę. Katarzyna Lubnauer, Aleksandra Gajewska, Anita Kucharska-Dziedzic – posłanka na Sejm RP
Fot. Karolina Wiśniowska