Kampania DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzeniu dzieci w Polsce i promuje rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu.
Dziś w Sejmie w Sali Kolumnowej inauguracja kampanii. Wśród znakomitych gości i gościń, by rozmawiać o tym co ważne dla dzieci – bezpieczeństwo.
Spotykamy się w szczególnym dla praw dzieci momencie – w roku 35-lecia Konwencji o Prawach Dziecka, powstałej z inicjatywy Polski i ratyfikowanej przez Sejm RP w 1991 roku.
Niestety, w jakiś trudny do zrozumienia sposób, wciąż w wielu publicznych dyskusjach nie chcemy widzieć związku między wszelkimi formami przemocy domowej – a więc fizycznej, psychicznej, seksualnej, zaniedbania, a także cyberprzemocy – dziejącej się w najbliższym środowisku, w którym funkcjonuje dziecko, np. w przedszkolu, szkole, klubie sportowym i wielu innych miejscach, a akceptacją agresji, hejtu, instrumentalizacji innych w życiu społecznym i publicznym.
Przywołam więc z tej okazji, urodzoną w Polsce, w Piotrkowie Trybunalskim, słynną psycholożkę i psychoterapeutkę, Alice Miller, która przez całe swoje życie badała wpływ doświadczanej w wieku dziecięcym przemocy na dalsze etapy życia. Oto tylko niektóre dotyczące wieku dorosłego:
Usilne zaprzeczanie istnieniu związku między krzywdą doświadczaną w dzieciństwie, a późniejszym stosowaniem i usprawiedliwianiem przemocy domowej.
Naiwna ufność wobec polityków oraz wizji istnienia „kozłów ofiarnych” – grup ludzi odpowiedzialnych za różnego rodzaju kryzysy.
Bezrefleksyjne posłuszeństwo charyzmatycznym przywódcom (tzw. silnym autorytetom), którzy przypominają autorytet rodziców, szczególnie ojca.
W świetle prac Alice Miller widać lepiej, jak wielka jeszcze praca przed nami, by móc mówić o prawdziwej demokracji, której miarą jest to, jak traktujemy w niej tych, którzy są od nas zależni i najbardziej wrażliwi na zranienia – DZIECI.
Dziękuję za zaproszenie.
Zachęcam do odwiedzenia strony akcji, by dowiedzieć się więcej: https://dziecinstwobezprzemocy.pl/
foto: Łukasz Kamiński, Agata Krypczyk