fbpx

Rok od wyborów

To już rok. Rok od wyborów, które przyniosły zmianę. Jest wiele spraw z których możemy wspólnie się ucieszyć i wiele z którymi musimy sobie poradzić.

Najważniejsze słowo na dziś to: Dziękujemy. Za zaufanie, oddane głosy, minione wspólne lata.

Dziś poza podziękowaniem chcę opowiedzieć nad czym ostatni rok pracowałam szczególnie.

Pierwsze miesiące nowej kadencji to zabezpieczenie stałego finansowania dla telefonu zaufania 116 111. Tu wielka zasługa ministry Izabeli Leszczyny i ministra Andrzeja Domańskiego.

Telefon to kluczowy element systemu zabezpieczenia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Za nami także wybór nowej Rzeczniczki Praw Dziecka oraz nowych członków Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Przed nimi wielkie wyzwania.

Pierwszy raz w historii naszych śląskich starań ustawa o uznanie języka śląskiego zyskała większość w parlamencie. Została zawetowana przez Andrzeja Dudę, ale będzie jedną z pierwszych ustaw, która trafi do podpisu nowego Prezydenta.

Pierwszy raz w historii Sejmu RP powołano stałą Komisję ds. Dzieci i Młodzieży, powierzając mi jej przewodniczenie. To wielka szansa i ogromna odpowiedzialność za kształtowanie zintegrowanej polityki publicznej na rzecz dzieci i młodzieży. Dbanie o dobrostan tej niespełna 20 proc. grupy społecznej leży też w najlepiej pojętym interesie wszystkich z nas.

Dzięki współpracy z #UODO, Ministerstwem Sprawiedliwości oraz organizacjami społecznymi w trakcie nowelizowania ustawy o przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci zwiększona zostanie ochrona wizerunku i innych danych osobowych dzieci.

Przygotowujemy także zmianę przepisów odnoszących się do tzw. „pracy dzieci w sieci”, których wizerunek i aktywności służą celom zarobkowym i promocyjnym. Chodzi o to, by regulacje lepiej chroniły prawa najmłodszych.

Pierwszy rok działania sejmowej komisji, który właśnie się zaczyna, przypada akurat w 35-lecie uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. W związku z tym w ramach parlamentarno-społecznej inicjatywy „35 lat Konwencji – wyzwania przyszłości” najbliższy rok poświęcimy dziesiątkom konsultacji, seminariów i warsztatów dedykowanym strategii na rzecz młodych ludzi.

Pracuję w Komisji Nadzwyczajnej ds. projektów Ustaw Dotyczących Przerywania Ciąży, nieustannie zabiegamy o większość sejmową dla depenalizacji.

W ciągu roku Koalicji Obywatelskiej udało się też wprowadzić między innymi:

  • Program In vitro – od 1 czerwca 2024 roku pary, które mierzą się z problemem niepłodności, mają równy dostęp do procedury in vitro finansowanej z budżetu (0,5 mld zł rocznie).
  • Program Aktywny Rodzic, czyli tzw. „babciowe” – świadczenia 1500 zł miesięcznie dla rodziców dzieci do lat 3., którzy chcą wrócić po urodzeniu dziecka do pracy. Wnioski można składać już od 1 października.
  • Podwyżki dla nauczycieli – 33% dla nauczycieli początkujących i 30% dla nauczycieli dyplomowanych i mianowanych.
  • Wytyczne dotyczące terminacji ciąży – dla dyrektorów szpitali, ordynatorów i kierowników oddziałów ginekologiczno-położniczych oraz prokuratorów. Zapewniają bezpieczeństwo zdrowotne (w tym psychiczne) kobietom w ciąży oraz bezpieczeństwo prawne lekarzy.
  • Antykoncepcja awaryjna – tabletka „dzień po” – od 1 maja działa program pilotażowy, który poprawia dostęp pacjentek do antykoncepcji awaryjnej. Receptę może wystawić farmaceuta pacjentce od 15. roku życia.

Tu na Śląsku kluczowe dla nas kwestie to transformacja, wsparcie samorządów, wzmocnienie uczelni wyższych.

A w sierpniu… w sierpniu nowowybrany Prezydent pozwoli nam szerzej otworzyć drzwi do przywracania praworządności i realizacji zobowiązań.