Konferencja #ZatrzymajHejt

Hejt to przemoc!

Dotyczy wielu młodych ludzi, którzy często czują się z nim sami. Musimy nauczyć się go dostrzegać, rozmawiać o nim, reagować i wspierać tych, którzy tego potrzebują.

Dziękuję Monika Wielichowska Wicemarszałek Sejmu RP za organizację dzisiejszego spotkania z ministrami, przedstawicielami instytucji, ekspertami i młodymi osobami.

X 95% młodych osób styka się z mową nienawiści w internecie, jednocześnie 75% doświadcza jej w bezpośrednich rozmowach, a 68% w miejscach publicznych (Centrum Badań nad Uprzedzeniami, Fundacja Batorego).

X Hejt i patostreaming w sieci tworzą „zaklęty krąg” przemocy. Około 1/3 młodych ludzi ogląda patostreamy, co u 90% wywołuje niepokój (NASK, „Nastolatki 3.0”).

X Dla 70% młodych osób mowa nienawiści jest największym problemem internetu. 30% nastolatków ma ponad 8 kont społecznościowych, by uniknąć hejtu i móc kontrolować swoją obecność online (NASK 2023).

Co potrzebujemy?

  • Rozwijania empatii: najskuteczniejsza broń w walce z mową nienawiści i przemocą w sieci (nauka tego, że w sieci słowa i inne zachowania wywołują ból i poczucie krzywdy.)
  • Nauki obywatelskich działań w sieci – korzystania z mediów społecznościowych, netykiety, zgłaszania naruszeń i odpowiedzialności za innych.
  • Nałożenia większych obowiązków na platformy w celu skuteczniejszej moderacji, algorytmów zapewniających bezpieczeństwo, ochronę danych osobowych, praw i godności człowieka, skuteczną weryfikację wieku.

fot. Agata Krypczyk