Przeciwdziałanie treściom i produktom o charakterze pedofilskim

APEL Polityki bezpieczeństwa i ochrony dzieci w środowisku cyfrowym musi być priorytetem wszystkich sektorów państwa

Epidemia krzywdzenia seksualnego dzieci w środowisku cyfrowym jest dojmującym faktem.

79 proc. dzieci w Polsce doświadczyło przemocy (Dane Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę z 2023 roku). 26 proc. doświadczyło jednej z form bezkontaktowego krzywdzenia seksualnego (8 proc. z kontaktem fizycznym). 

Wciąż rośnie liczba materiałów CSAM (Child Sexual Abuse Material) ukazujących seksualne krzywdzenie dzieci. Według instytucji międzynarodowych w ostatnich latach mamy do czynienia z ich wzrostem o prawie 90 proc. O kilkaset procent wzrosła liczba materiałów (CSAM) wytwarzana przez same dzieci, które czynią tak często pod wpływem manipulacji, szantażu i zastraszania.1,2 mln nastolatków korzysta z najpopularniejszego serwisu pornograficznego. Rośnie skala młodych ludzi decydujących się na spotkanie z osobą poznaną w sieci. Ponad 20 proc. z nich nie informuje o tym fakcie nikogo (Dane NASK z 2023 roku). 

Badania tak popularnego obszaru aktywności młodych ludzi, jakim jest sport także wskazują na powszechność przemocy seksualnej, jaka ma w nim miejsce. 41,4 proc. doświadczyło przemocy ze strony sprawujących opiekę. W 11,1 proc. przypadków była to przemoc seksualna. 

Na tę formę krzywdzenia ze strony współzawodników wskazuje niemalże 30 proc. młodych ludzi (Dane FDDS z 2024 roku).

Środowisko cyfrowe jest miejscem życia i rozwoju młodych ludzi. Niestety, u źródła, nie było ono tworzone z myślą o bezpieczeństwie i dobru dziecka. Miejsce spędzania czasu wolnego, budowania relacji społecznych, rozwoju i zdobywania wiedzy jest też miejscem, w którym najczęściej dochodzi do krzywdzenia.

Powyższe dane, ukazujące jedynie wierzchołek góry lodowej, rodzić powinny nie tylko nasz niepokój, ale przede wszystkim poczucie odpowiedzialności wszystkich instytucji, przedsiębiorstw, organizacji, liderek i liderów opinii publicznej. Szczególny kryzys, w jakim się znaleźliśmy wymaga podejmowania działań nadzwyczajnych. W ramach współpracy PKDP z Sejmową Komisją ds. Dzieci i Młodzieży oraz organizacjami społecznymi powołaliśmy inicjatywę „Wyzwania przyszłości”. Jej celem są systemowe rozwiązania, w tym legislacyjne, zwiększające ochronę dziecka przed krzywdzeniem. Apelujemy i prosimy przedstawicieli wszystkich sektorów – publicznego, gospodarczego i społecznego – o potraktowanie polityk bezpieczeństwa i ochrony dzieci w środowisku cyfrowym jako absolutnego priorytetu wymagającego pilnego podjęcia.

W sposób szczególny wnosimy o wsparcie w zakresie:

  • Prac na rzecz stworzenia pakietu standardów ochrony dzieci w środowisku cyfrowym, reklamie, marketingu, organizacji wydarzeń dla wszystkich branż.
  • Realizacji strategii UE dotyczącej niegodziwego traktowania dzieci na tle seksualnym, w tym nowych regulacji walki z treściami ukazującymi krzywdzenie dziecka (CSAM).
  • Skutecznej ochrony wizerunku i danych osobowych dziecka.
  • Publicznej debaty w sprawie minimalnego wieku korzystania z mediów społecznościowych.

Wraz z rozwojem nowych technologii pojawiają się nowe kategorie przestępstw, na które dzieci, młodzi dorośli i ich bliscy nie są gotowi. W przyszłości musimy liczyć się ze wzrostem zachorowań na Zespół Stresu Pourazowego wynikającego stricte z traum powstałych w środowisku cyfrowym, mogą również pojawić się nieznane nam jednostki chorobowe, na które system lecznictwa musi być gotowy.

Potrzeba pilności w podejmowaniu powyższych wyzwań wynika z przegrywaniem walki z czasem, dowodem czego jest zwiększająca się skala różnych form przemocy w sieci. Dramatyczną cenę tego wyścigu najbardziej płacą młodzi ludzie.

Monika Rosa – Przewodnicząca Sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży

Karolina Bućko – Przewodnicząca PKDP

Justyna Kotowska – Wiceprzewodnicząca PKDP

Konrad Ciesiołkiewicz – Członek PKDP i koordynator inicjatywy społeczno-parlamentarnej.

fot. Agata Krypczyk