Kongres OSE: Ustawa o ochronie dzieci przed treściami szkodliwymi

Dziś w Krakowie podczas Kongresu OSE organizowanym przez NASK o ochronie osób małoletnich przed treściami szkodliwymi.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci zostały zabrane z podwórek, placów zabaw, ulic, miejsc, w których przebywały same. Dom wydawał się dla wszystkich bezpieczną oazą. W tym samym czasie dzieci otrzymały niemalże nieograniczony dostęp do środowiska cyfrowego. Dzisiaj wiemy, że internet jest miejscem dającym możliwości rozwoju, spędzania czasu, budowania relacji społecznych. Nie został on jednak stworzony z myślą o najmłodszych.

Nie możemy przymykać oczu na to, że jest też miejscem, w którym najczęściej dochodzi do przemocy, w tym do krzywdzenia seksualnego.

Organizacja międzynarodowa WE PROTECT podaje w swoim badaniu, że nawet 69 proc. dzieci w Polsce doświadczyło jednej z form krzywdzenia seksualnego w sieci. W zeszłym roku w sieci zdiagnozowano największą w historii liczbę materiałów ukazujących seksualne krzywdzenia dzieci.

1,3 młodych ludzi w Polsce korzysta z najpopularniejszego serwisu pornograficznego.

Międzynarodowe badania YOUTH SKILLS pokazały, że na tle pięciu innych krajów młodzież w Polsce posiada najwyższy poziom ekspozycji na treści destrukcyjne, a także na intencjonalną mowę nienawiści. Wciąż rozwijają się patostreamy, które zmieniają tylko maski, ale wciąż promują przemoc, często skrajną, zarabiając na tym krocie. 1/3 ósmoklasistów ogląda patostreamy.

Wytyczne Komitetu Praw Dziecka stanowiące o zasadzie dobra dziecka podkreślają prawo do ochrony przed krzywdą.

Musimy działać, bo czas waży w życiu dzieci znacznie więcej! Wynika to z jego rozwoju – psychicznego, społecznego, moralnego i fizycznego. W zakresie przeciwdziałania krzywdzeniu w sieci walkę z czasem, jak dotąd, dramatycznie przegrywamy.

Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło założenia projektu ustawy, która ma pomóc lepiej chronić dzieci przed szkodliwymi treściami, w tym porn***afią.

Projekt ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści szkodliwych w internecie zakłada:

  • ograniczenie dostępu małoletnich do treści por***raficznych,
  • ograniczenie przypadkowego zetknięcia się z tymi treściami,
  • zapobieganie obniżaniu się średniej wieku pierwszego kontaktu z treściami por***raficznymi.

Dostawcy usług świadczących usługi drogą elektroniczną w przypadku pojawienia się treści szkodliwych zobowiązani są do analiz i dokumentowania ryzyka.

Według Ministerstwa każdy dostawca treści por***raficznych będzie musiał wprowadzić skuteczną weryfikację wieku dla użytkowników. Brak tego mechanizmu ma wiązać się ze wpisaniem na listę domen niedostępnych w Polsce. W praktyce ma to wzmocnić ich odpowiedzialność.

Ustawa ma objąć tylko i wyłącznie osoby małoletnie (które nie ukończyły 18. roku życia).

Ustawa nie obejmie komunikatorów internetowych, ani poczty elektronicznej, więc niemożliwe będzie skanowanie treści indywidualnych wiadomości. Wprowadzony zostanie także rejestr domen, zawierających treści por***raficzne, do których dostęp nie jest zabezpieczony weryfikacją wieku. Będzie go prowadził NASK-PIB (w ramach już prowadzonego przez Instytut rejestru).

W pierwszym kwartale 2025 roku zostaną przeprowadzone szerokie konsultacje społeczne w sprawie projektu.

Ministerstwo CyfryzacjiPoseł Michał Gramatyka – Wiceminister CyfryzacjiNASK