Dziś w Sejmie odbyło się kolejne posiedzenie Komisji ds. Dzieci i Młodzieży, podczas którego Koalicja Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce zaprezentowała swój raport.
Koalicja Organizacji Pozarządowych to aż 13 organizacji, które wspólnie oceniają wdrażanie Konwencji o prawach dziecka i formułują rekomendacje dla polskich władz.
Wśród kluczowych tematów znalazły się:
- przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci,
- sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźczym,
- wyzwania w systemie pieczy zastępczej.
Raport Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce zawiera kluczowe rekomendacje mające na celu poprawę sytuacji dzieci w naszym kraju. Oto najważniejsze z nich:
1 Wprowadzenie do prządku prawnego centrów pomocy dzieciom opartych na modelu Barnahus jako miejsca zapewniającego dzieciom pokrzywdzonym i ich niekrzywdzacym opiekunom interdyscyplinarną pomoc „pod jednym dachem”, wraz z zapewnieniem ich (co najmniej) częściowego finansowania ze srodków publicznych..
2 Ratyfikacja III Protokołu Fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka:
Polska podpisała ten protokół w 2013 roku, jednak do tej pory nie został on ratyfikowany. Ratyfikacja umożliwiłaby dzieciom składanie skarg do Komitetu Praw Dziecka ONZ w przypadku naruszenia ich praw, co wzmocniłoby mechanizmy ochrony praw dziecka na poziomie międzynarodowym.
3 Wzmocnienie mechanizmów monitorowania praw dziecka:
Zaleca się regularne monitorowanie wdrażania Konwencji o prawach dziecka przez niezależne organy oraz organizacje pozarządowe. Współpraca między rządem a organizacjami społecznymi powinna być intensyfikowana, aby skutecznie identyfikować i rozwiązywać problemy związane z realizacją praw dziecka.
4 Zwiększenie świadomości społecznej na temat praw dziecka:
Niezbędne jest prowadzenie kampanii edukacyjnych skierowanych do społeczeństwa, w tym dzieci, rodziców i profesjonalistów pracujących z dziećmi, aby zwiększyć świadomość na temat praw dziecka i sposobów ich ochrony.
5 Cyfryzacja procedury Niebieskiej Karty poprzez powstanie ogólnopolskiej bazy danych.
6 Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich celem upewnienia się, że wszystkie podmioty pracujące z dziećmi są objęte tymi regulacjami.
7 Powołanie służb ochrony dzieci wzorem innych panstw europejskich i ujecie ich jako koordynatorów każdego przypadku dziecka i jego rodziny.


















Pełen raport zawiera szczegółowe analizy i dodatkowe rekomendacje, które mogą stanowić podstawę do dalszych działań na rzecz ochrony praw dziecka w Polsce.
Ten raport to ważny krok w walce o lepszą ochronę praw dziecka w Polsce. Jego rekomendacje muszą znaleźć odzwierciedlenie w konkretnych działaniach!
Pełny raport dostępy tu: https://fdds.pl/…/raport-oceniajacy-realizacje-zalecen…
Koalicja Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce składa się z następujących organizacji:
ATD Czwarty Świat Polska, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Integracja, Fundacja La Strada, Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, Fundacja Szkoła z Klasą, Fundacja W Stronę Dialogu, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, SOS Wioski Dziecięce, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, UNICEF Polska, EAN Polska