fbpx

Interpelacja w sprawie stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce

Polska psychiatria dziecięca znajduje się w opłakanym stanie. Oddziały są przepełnione, jednocześnie brakuje personelu oraz lekarzy – na wielu oddziałach pozostali już tylko ordynatorzy, praktycznie nigdzie nie ma już wystarczającej liczby pielęgniarek ani psychologów. Niedawno otrzymałam odpowiedź na moją interpelację w tej sprawie.

Oczywiście, przeczytamy w niej że Ministerstwo podejmuje „intensywne działania” mające na celu poprawę sytuacji. Rzeczywistość wygląda jednak kompletnie inaczej, bowiem NFZ drastycznie obniża wartość kontraktów z placówkami udzielającymi tych świadczeń. Są one od 50 do 65% niższe od kontraktów z ubiegłego roku.

Sprawą zainteresował się również Rzecznik Praw Obywatelskich. W jego ocenie, tak radykalne obniżenie wysokości kontraktów na rok 2019 przez Narodowy Fundusz Zdrowia, może doprowadzić do zapaści realizacji świadczeń w rodzaju opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień dla najbardziej potrzebujących i najsłabszych pacjentów (w szczególności w województwach pomorskim i śląskim).

Jak wynika z pisma Konsultanta Wojewódzkiego Psychiatrii Dzieci i Młodzieży dla województwa śląskiego, obniżenie finansowania mogące skutkować likwidacją, dotyczy bezpośrednio aż sześciu ośrodków medycznych w naszym województwie! Zagrożone są:

  • Zespół Leczenia Środowiskowego przy Katowickim Centrum Psychiatrii
  • Oddział Dzienny Szpitala Wojewódzkiego nr 4 w Bytomiu
  • Oddział Dzienny i Poradnia Zdrowia Psychicznego przy Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi,
  • Oddział Dzienny przy Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie
  • Poradnia Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu Miejskim w Sosnowcu
  • Poradnia Terapii Nerwic Górnośląskiego Centrum Medycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Każdego roku jeden nastolatek na pięcioro doświadcza zaburzenia psychicznego. Samobójstwa stanowią trzecią najczęstszą przyczynę zgonów dla grupy wiekowej poniżej 19. roku życia, a w samym przedziale od 15 do 19 lat – drugą. Wśród krajów OECD Polska znajduje się na szóstym miejscu pod względem współczynnika samobójstw w grupie młodzieży (15 – 19 lat), wyprzedzając prawie wszystkie kraje europejskie prócz Islandii i krajów nadbałtyckich. W naszym kraju w 2017 roku odnotowano 117 takich samobójstw, ale liczba prób samobójczych jest wielokrotnie wyższa. Jak wynika z danych Rzecznika Praw Dziecka, co roku rośnie również liczba samookaleczających się dzieci.

Zdrowie psychiczne najmłodszych musi znaleźć się na liście priorytetów. Dotychczasowe działania mające na celu poprawę sytuacji okazały się dalece niewystarczające. Ten narastający od lat problem ma dewastujący wpływ na nasze społeczeństwo. Rząd nie traktuje zagrożenia poważnie. A powinien.

Bo w Polsce więcej osób ginie dziś z powodu samobójstw, niż w wyniku wypadków samochodowych.

Link do interpelacji: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp…
Link do odpowiedzi: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp…

Zachęcam do komentowania wpisu na Facebook’u: https://www.facebook.com/RosaMonikaAnna/photos/a.1483549261942273/2089137778050082/

Interpelacja w sprawie stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce | Monika Rosa