fbpx

Deklaracja Śląska – zobowiązanie programowe na rzecz wspierania śląskiej tożsamości

❗️To była jedna z najbardziej antyśląskich kadencji Sejmu.💬

Najpierw odrzucono obywatelski projekt ustawy, podpisany przez 140 tysięcy Ślązaczek i Ślązaków, później nawet nie próbowano dyskutować o moim projekcie ustawy o nadaniu językowi śląskiemu statusu języka regionalnego. Aby w kolejnej kadencji Sejmu nie było podobnie – musimy wybrać ludzi, którym na Śląsku zależy naprawdę a nie tylko przez weekend w kampanii wyborczej.

📣 Dziś podpisaliśmy na rynku w Chorzowie Deklarację Śląską. Będziemy walczyć o język śląski, śląską kulturę i szacunek dla naszego regionu. To sprawa dla nas bardzo ważna i mam nadzieje, że w kolejnej kadencji uda nam się wiele zmienić w tej kwestii.

#inoRosa #SzafnymyTo: https://www.facebook.com/RosaMonikaAnna/posts/2194019707561888

Treść deklaracji:

Deklaracja śląska

Zbliżające się wybory parlamentarne dla Górnego Śląska zyskują dodatkowy wymiar. Próby narzucania społeczeństwu przez rząd jednolitych wzorców patriotyzmu, agresywna i szowinistyczna polityka historyczna oraz dążenie do ograniczenia praw samorządu stwarzają poważne zagrożenia dla śląskiej tożsamości. Przekonani, że śląska tożsamość stanowi wartość wymagającą ochrony, której nie zapewniają w wystarczającym stopniu obecnie obowiązujące przepisy, deklarujemy w kolejnej kadencji parlamentu z determinacją i konsekwencją działać na rzecz:

1) wzmocnienia Górnego Śląska i innych regionów Rzeczypospolitej przez przekazanie im większych kompetencji w zakresie stanowienia prawa lokalnego, bowiem wbrew propagandzie PiS, to samorząd, a nie władze w Warszawie, najskuteczniej rozwiązuje codzienne problemy obywateli;

2) pozostawienia w samorządach całości podatków PIT i CIT celem zapewnienia stabilności finansowej lokalnych i regionalnych wspólnot, zagrożonej nieodpowiedzialną polityką obecnego rządu, przerzucającego na władze gmin i powiatów konsekwencje swych decyzji;

3) uwzględnienia postulatów wnioskodawców zmiany Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, popartej przez ponad sto czterdzieści tysięcy obywateli, a odrzuconej głosami posłów PiS i Kukiz’15 – zachowanie i rozwój śląskiej tożsamości wymagają zapewnienia nauczania śląskiej historii, kultury i języka na wszystkich szczeblach edukacji.

Realizację tych celów uważamy za konieczną dla upodmiotowienia śląskiej społeczności i zapewnienia jej godnego miejsca w nowoczesnym, demokratycznym państwie polskim.

video
play-rounded-fill

Poza deklaracją stworzyłam też „Program dla śląskiej kultury i języka”.

Ślązaczki i Ślązacy majōm prawo do swojij gŏdki i kultury, stōnd tyż program, kery pozwili na jeji przetrwanie. Ślązaczki i Ślązacy mają prawo do swojego języka i kultury. Nie poddam się w tej walce (https://monika-rosa.pl/2019/06/13/nie-poddam-sie-w-walce-o-slaska-godke/).

💛💙 PROGRAM DLA ŚLĄSKIEJ KULTURY I JĘZYKA:

0. Uznanie języka śląskiego za język regionalny
1. Utworzenie Instytutu Śląskiej Mowy i Kultury
2. Powołanie Rady Języka Śląskiego
3. Stworzenie programów stypendialnych dla artystów i naukowców
4. Promowanie śląskiego teatru – program „Ślonski tyjater”
5. Wsparcie rewitalizacji języka wilamowskiego
6. Lekcje godki w przedszkolach finansowane ze środków samorządowych
7. Organizacja śląskich dyktand w miastach regionu
8. Elementy języka śląskiego w przestrzeni miejskiej
9. Powołanie miejskich rzeczników śląskiej godki
10. Organizacja festiwalu literackiego im. Wilhelma Szewczyka

Program dla śląskiej kultury i języka | Monika Rosa

Zdjęcia: Agata Krypczyk