fbpx

Debata przedwyborcza Wydawnictwa Górniczego

💬 Transformacja energetyczna musi się dokonać. Mamy do czynienia z kryzysem klimatycznym i musimy na to odpowiedzieć.

Jesteśmy samotną wyspą z energią w 80 proc. opartą na węglu. Tymczasem to OZE niedługo będą źródłem najtańszej energii. Plan rządowy zakłada utrzymanie energetyki opartej na węglu i atomie. Ale elektrowni atomowej nie wybudujemy w ciągu 13 lat. Transformacja jest konieczna. Jeśli chodzi o energetykę konwencjonalną, nie możemy nikogo pozostawić bez pracy.

❗️Decyzja w sprawie przyszłości polskiej energetyki musi być podjęta już teraz.

Polska energetyka w 80 proc. oparta jest o węgiel kamienny. Czy w kontekście polityki dekarbonizacyjnej UE istnieje potrzeba odejścia od spalania węgla? A jeżeli tak, to w jakiej perspektywie czasu?

video
play-rounded-fill

Transformacja musi się dokonać. Mamy do czynienia z kryzysem klimatycznym i musimy na to odpowiedzieć. Jesteśmy samotną wyspą z energią w 80 proc. opartą na węglu. Tymczasem to OZE niedługo będą źródłem najtańszej energi. Plan rządowy zakłada utrzymanie energetyki opartej na węglu i atomie. Ale elektrowni atomowej nie wybudujemy w ciągu 13 lat. Transformacja jest konieczna. Jeśli chodzi o energetykę konwencjonalną, nie możemy nikogo pozostawić bez pracy. Decyzja w sprawie przyszłości polskiej energetyki musi być podjęta już teraz.

W 2018 roku do Polski wpłynęło niemal 20 mln t węgla z importu. Czy import węgla jest koniecznością czy bolączką polskiej gospodarki?

video
play-rounded-fill

Jeśli chodzi o polskie zarządzanie energetyką – jest ono pełne sprzeczności. Z jednej strony imponujący import surowca, z drugiej coraz większe zwały w Polskiej Grupie Górniczej. Z jednej strony chcemy się modernizować, ale z drugiej są kopalnie, gdzie wyniki wydobycia są słabe. Jeśli PiS chce oprzeć energetykę na węglu, to stopniowo należy rezygnować z mało efektywnych ścian. Elektrownia Bełchatów to największy truciciel w Europie, Elektrownia Ostrołęka C nie spina się finansowo. Czy nie lepiej te ogromne koszty, jakie ponosimy na jej budowę, przeznaczyć na OZE i na mądre zarządzenie energetyką, nowe technologie?

Czy w naszym kraju powinny być budowane nowe kopalnie węgla. Jeśli tak, czy państwo powinno dopuścić do współpracy inwestorów prywatnych?

video
play-rounded-fill

Pytanie o otwieranie nowych kopalń to tak naprawdę pytanie o to, jak będzie wyglądała polska energetyka. Transformacja, przechodzenie na OZE to jest konieczność, ale i proces długoletni. W 2030 – 50 proc. energii z węgla i kolejne 20 lat odchodzenia od tego surowca. Transformacja będzie uwarunkowana rozwojem technologii, np. magazynowania energii, wykorzystania wodoru. Jaka energetyka? Niskoemisyjna, zgodna z pakietem klimatycznym, rozproszona. Nie możemy być samotną węglowa wyspą.

Jakie powinno być stanowisko Polski w trakcie negocjacji klimatycznych?

video
play-rounded-fill

Jeśli chodzi o politykę klimatyczną Polska jest jednym z hamulcowych w Unii. Rząd stworzył program, ale Komisja Europejska ma do niego zastrzeżenia. Ten plan jest mało ambitny, bez wykonania celów UE. Powinniśmy zmieścić się w planach UE, ale też negocjować środki na transformację, inwestycje w OZE. Powinniśmy być w awangardzie. Ofiarą jest w tej debacie węgiel koksujący. Odróżniajmy go od energetycznego.

Podsumowanie

video
play-rounded-fill

Szanowni Państwo,
my na Śląsku, ale i w całej Polsce wiemy jedno – chcemy czystej, rozproszonej, taniej, bezpiecznej energii. I żeby to osiągnąć musimy mieć plan, i ten plan musimy utworzyć jak najszybciej. Plan, strategię, decyzję, zarówna dla każdego z nas, mieszkańca i mieszkanki Polski, ale także plan dla górników, którzy chcą wiedzieć jaka przyszłość jest przed nimi – czy mają bezpieczne miejsca pracy albo w jakim okresie czasowym te miejsca pracy będą musieli zmienić albo przebranżowić się. Bezpieczeństwo dla firm około górniczych, żeby miały świadomość tego w jakim czasie muszą szukać albo rynków zbytu za granicą albo dostać inwestycje czy też impulsy inwestycyjne do tego, żeby zmienić swoją produkcję. Musimy mieć stabilne warunki, i finansowania, i prawne do tego, żeby firmy i przemysł chciały inwestować w odnawialne źródła energii. Przy ciągle zmieniającym się prawie, przy ciągłych zmianach odnośnie polityki energetycznej państwa te inwestycje nie będą miały miejsca albo będą obarczone bardzo dużym ryzykiem, a tym samym bardzo dużym ryzykiem kredytowym, żeby taką inwestycję zrealizować. Transformacja energetyczna sprawiedliwa, spokojna ale konkretna to jest wyzwanie na lata. Wyzwanie, które musimy realizować wszyscy niezależnie od tego jak zmieniać się będzie przez kolejne lata rząd. Bo to nie jest kwestia czterech, ośmiu i dwunastu lat. To jest kwestia lat 20, 30 i naszej przyszłości. Ja chcę w Polsce zostać, ja chcę zostać na Śląsku i mieszkać w państwie czystym, które troszczy się o środowisko, ma zasoby wodne, nie degraduje terenów i nie podtrzymuje sztucznie trujących elektrowni, i które wie jak zarządzać zasobami, które posiada. Chcę, żeby kryzys klimatyczny przestał być faktem i dotykał nasze dzieci w przyszłości.

#inoRosa: https://www.facebook.com/RosaMonikaAnna/posts/2198108090486383

Źródło: http://nettg.pl/news/160677/debata-przedwyborcza-wydawnictwa-gorniczego

Zdjęcia: Maciej Dorosiński – portal netTG.pl