fbpx

Pierwsze posiedzenie Zespołu ds. Równouprawnienia LGBT+

Podczas dzisiejszego historycznego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Równouprawnienia Społeczności LGBT+ obecnych było 25 organizacji pozarządowych działających na rzecz praw osób nieheteroseksualnych i niecispłciowych w Polsce, a także przedstawicielka biura rzecznika praw obywatelskich. Podczas spotkania padały propozycje i pomysły na pracę zespołu. Dzisiaj w sejmie odbyło się pierwsze oficjalne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Równouprawnienia Społeczności LGBT+, na który zaproszono 25 organizacji zajmujących się działaniami na rzecz praw osób LGBT+ w Polsce.

Spotkanie otworzył przewodniczący zespołu, Krzysztof Śmiszek. Zwrócił uwagę na to, że to historyczny moment: „Taki zespół jeszcze nigdy w polskim parlamencie nie istniał”. Wspominał też, że zespół ma umożliwić otwarcie przestrzeni sejmowej na obywatelki i obywateli. Dodał: „Chcemy, żeby to był zespół pozarządowy”.

Wypowiedziała się też Monika Rosa, zwracając uwagę na to, że w obecnym rozkładzie sił parlamentarnych nie będzie łatwo dokonać zmian legislacyjnych: „To będzie trudna kadencja sejmu. (…) Naszym celem jest zbudowanie społecznego poparcia, żeby za kilka lat to, o czym tu rozmawiamy, było oczywiste dla większości społeczeństwa”.

Pierwsze posiedzenie Zespołu ds. Równouprawnienia LGBT+ | Monika Rosa

Większość posłów i posłanek musiała się udać na głosowanie nad ustawą o sędziach, dlatego spotkanie zamiast Śmiszka poprowadziła posłanka Hanna Gill-Piątek. Przez ponad półtorej godziny wypowiadali się przedstawiciele i przedstawicielki 25 organizacji pozarządowych, a także przedstawicielka biura rzecznika praw obywatelskich. Każda organizacja przedstawiała swoje potrzeby i pomysły na pracę zespołu i tego, co posłowie i posłanki mogą zrobić w kierunku poprawy sytuacji osób LGBT+ w naszym kraju.

Głos zabrał też należący do Konfederacji poseł Dobromir Sośnierz, stwierdzając, że „budowanie społecznego poparcia to ideologia zaprzeczającym faktom biologicznym” – według posła takim faktem jest „istnienie jedynej słusznej orientacji seksualnej, a reszta to zboczenia„. Dodał też, że chciałby, by na kolejnych spotkaniach pojawiły się „osoby homoseksualne przeciwne tęczowej ideologii”. Poseł musiał wyjść w połowie spotkania z powodu innych obowiązków.

Hanna Gill-Piątek w imieniu zespołu deklarowała determinację i obiecywała, że zespół poważnie potraktuje wszystkie propozycje, które padły podczas spotkania. Obiecała m.in. obecność posłów i posłanek Lewicy na wszystkich Marszach Równości w Polsce – również tych w mniejszych miastach, a także zajęcie się zmianą prawa antydyskryminacyjnego, tak żeby obejmowało też przestępstwa motywowane uprzedzeniami ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową.

Źródło: https://queer.pl/news/203854/w-sejmie-odbylo-sie-pierwsze-posiedzenie-zespolu-ds-rownouprawnienia-lgbt