fbpx

Nazywam się Miliard / One Billion Rising

Dziś widzimy się w całej Polsce, by głośno mówić NIE podczas wydarzeń Nazywam się Miliard – One Billion Rising Poland 2020. Nie dla braku zgody. NIE dla niejasnej definicji gwałtu. NIE dla przemocy wobec kobiet.

Taniec to symbol, który wyzwala energię i manifestuje to, że kobiety same decydują o swoim ciele. W tym roku tańczymy (wspólnie z działaczkami organizacji pro-kobiecych w Senacie RP), by zmienić definicję gwałtu – gwałt jest wtedy, kiedy nie ma zgody.

Dziękuję Fundacji Feminoteka i posłance Anicie Kucharskiej-Dziedzic za zorganizowanie tej akcji, wicemarszałkini Gabrieli Morawskiej-Staneckiej za przyjęcie nas w Senacie i koleżankom parlamentarzystkom za wspólny taniec. Razem będziemy walczyć o to, by prawo realnie chroniło osoby doświadczające przemocy.

Nazywam się Miliard / One Billion Rising | Monika Rosa

❗️Pamiętaj, tylko TAK oznacza TAK. Zgoda jest jednoznaczna i każdy powinien to zrozumieć.

W Polsce cały czas to kobieta musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „NIE”, aby udowodnić winę gwałciciela. A jeśli spała, albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? Jak mogła to zrobić?

Trzeba zmienić prawo i definicję gwałtu. ❗️Trzeba w końcu wyraźnie zaznaczyć, że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem!

💬 Krótka spódniczka, koronkowa bielizna, bycie pijaną, to, że ona flirtowała, to, że poszła na randkę – nie oznacza zgody na seks. Nachalne namawianie, brak zrozumienia, że można nie mieć ochoty, seks jako kwestia szantażu – to wszystko jest gwałtem.

Gwałt może zdarzyć się także w małżeństwie lub parze – nie jest to tylko kwestia przypadkowych znajomości.
🔹 Zgoda na seks musi być oczywista – tylko oczywiste, wolne od presji „tak”, oznacza zgodę.
🔹 Zgoda na seks nie może być efektem użycia manipulacji, siły, zastraszenia, wynikać z relacji władzy – w takim wypadku jest to gwałt albo molestowanie seksualne.
🔹 Zgoda na seks musi zakładać transparentność działań – tu chodzi o zgodę na sposób, granice bezpieczeństwa i swoje własne granice, ale także o kwestie zabezpieczeń.
🔹 Zgoda na seks jest dana warunkowo i zawsze może zostać odwołana – to, że jest się w związku i uprawia seks regularnie nie jest jeszcze przyzwoleniem. Może zostać przez partnera zerwana w dowolnym momencie.
🔹 Zgoda na seks musi być podjęta jedynie przez świadome jej osoby – jeśli jedna z osób jest nieprzytomna, śpi, zażyła środki odurzając – nie ma zgody na seks.
❗️Masz prawo odmówić. Twój komfort jest najważniejszy.

Dziś w wydarzeniu bierze udział ponad 70 miast, dołącz: 👉https://www.facebook.com/FundacjaFeminoteka/posts/10163189077485226

Nazywam się Miliard / One Billion Rising | Monika Rosa

Więcej o temacie akcji przeczytasz tu:
1. https://feminoteka.pl/nazywam-sie-miliard-one-billion-rising-poland/nazywam-sie-miliard-one-billion-rising-poland-2020-2/
2. https://www.facebook.com/RosaMonikaAnna/photos/a.1483549261942273/2316430381987486/
3. https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Polityka/OneBilionRising-w-Senacie.-20-kobiet-zatanczylo-w-protescie-przeciw-przemocy-wobec-kobiet