fbpx

Szczególne potrzeby dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów w okresie zagrożenia koronawirusem

💬 Zwracam się do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Pani Marleny Maląg oraz do Minister Rozwoju Pani Jadwigi Emilewicz w sprawie osób z niepełnosprawnościami, ich opiekunów i osób szczególnie narażonych.

❌ Pracujący rodzice dzieci z niepełnosprawnością, które ukończyły 8 lat nie są uprawnieni do specjalnego zasiłku z tytułu zamknięcia placówki/szkoły. Niezależnie, czy dziecko ma 8 czy 15 lat bardzo często potrzebuje opieki całodziennej.

❌ Nakaz MEN nie uwzględnia nakazu zamknięcia specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych. Wychowankowie takich ośrodków posiadają często niepełnosprawności sprzężone, są obarczeni różnymi schorzeniami, dojeżdżają z różnych miejsc, trudno im wytłumaczyć podstawowe zasady higieny. Nie ma także nakazu zamknięcia poradni pedagogiczno-psychologicznych.

❌ Zamknięcie dziennych placówek pobytu dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami oznacza konieczność opieki w domu przez rodzica, któremu także nie należy się specjalne świadczenie.

❌ Chciałabym także zwrócić uwagę na starszych opiekunów osób z niepełnosprawnościami oraz opiekunów osób niesamodzielnych. Co stanie się z osobami wymagającymi całodobowej opieki w wypadku choroby opiekuna i konieczności jego hospitalizacji?

❌ W placówkach pomocowych pojawił się problem z brakiem personelu, bo pracownicy i wolontariusze mają dzieci, z którymi musieli zostać w domu z uwagi na zamknięte szkoły i przedszkola. Brakuje rozwiązań, dodatkowych pieniędzy na środki higieniczne. Nikt nie przewidział, co może się stać w schroniskach dla bezdomnych, gdyby się okazało, że ktoś jest zarażony.

Apeluję do Państwa o poświęcenie uwagi i zapewnienie bezpieczeństwa dzieci, osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów oraz innych osób w szczególny sposób zagrożonych zaistniałą sytuacją, które wymagają specjalnego wsparcia. Działajmy solidarnie i odpowiedzialnie. Specustawa nie zapewnia odpowiedniej ochrony dzieciom z niepełnosprawnością. Więcej na ten temat: 👉 https://www.facebook.com/ChcemyCalegoZycia/posts/1328307360691059 #KoronawirusWPolsce

Facebook: https://www.facebook.com/RosaMonikaAnna/posts/2338129669817557

Szanowne Panie Minister,

w związku z wyjątkową sytuacją dotyczącą epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 zwracam uwagę na szczególne potrzeby dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów:

1. Pracujący rodzice dzieci z niepełnosprawnością, które ukończyły 8 lat, nie są uprawnieni do specjalnego zasiłku z tytułu zamknięcia szkoły z uwagi na zagrożenie koronawirusem. Niezależnie od tego, czy dzieci mają 8 czy 15 lat, często wymagają całodobowej opieki i całkowitego poświęcenia uwagi. Ministerstwo Edukacji Narodowej radzi, aby rodzice uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wystąpili do dyrektora szkoły o zapewnienie dziecku opieki. Pobyt dziecka w placówce naraża je na kontakt z wirusem, co grozi rozprzestrzenieniem się epidemii i w konsekwencji zagrozić może zdrowiu wszystkich obywateli. Aby odpowiednio zaopiekować się dzieckiem rodzice muszą wziąć urlop, który zazwyczaj zachowują na konieczność wizyt u specjalistów i zapewnienie opieki w wakacje, gdy szkoła jest zamknięta.

2. Zwracam także uwagę, że rozporządzenie MEN nie uwzględnia nakazu zamknięcia specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych. Wychowankowie takich ośrodków mają często niepełnosprawności sprzężone, są obarczeni różnymi schorzeniami, dojeżdżają z różnych miejsc, ciężko im wytłumaczyć podstawowe zasady higieny. Nie ma także nakazu zamknięcia poradni pedagogiczno-psychologicznych.

3. Kolejna kwestia to dzienne placówki pobytu dla dorosłych osób z niepełnoprawnościami oraz sytuacja opiekunów. Zamknięcie takiej placówki oznacza konieczność zapewnienia opieki w domu przez rodzica, którym także nie przysługuje specjalne świadczenie wynikające ze specustawy. Takie placówki są często współopłacone przez rodziców. Czy istnieje szansa rekompensaty w takich sytuacjach? To często kwota kilkuset złotych, znacznie obciążająca budżet rodzin

4. Chciałabym także zwrócić uwagę na starszych opiekunów osób z niepełnosprawnościami oraz opiekunów osób niesamodzielnych. Co stanie się z osobami wymagającymi całodobowej opieki w wypadku choroby opiekuna i konieczności jego hospitalizacji?

5. Pragnęłabym jeszcze poprosić o pochylenie się nad sytuacją schronisk dla osób z problemem bezdomności, zakładów leczniczo-opiekuńczych i placówek pomocowych. W związku z zamknięciem szkół pojawia się problem braku personelu, brakuje dodatkowych pieniędzy na środki higieniczne, brakuje środków jednorazowej ochrony osobistej. Jakie procedury będą obowiązywać w noclegowniach i schroniskach w razie wykrycia zakażenia koronawirusem?

Apeluję do Państwa o poświęcenie uwagi i zapewnienie bezpieczeństwa dzieci, osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów oraz innych osób w szczególny sposób zagrożonych zaistniałą sytuacją, które wymagają specjalnego wsparcia.

Z wyrazami szacunku,
Monika Rosa