fbpx

Pytam Ministerstwo Zdrowia co dalej ze szpitalami jednoimiennymi, lekarzami specjalistami i pacjentami?

W związku z pandemią koronawirusa Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o przekształceniu 22 szpitali w szpitale zakaźne jednoimienne.

Złożyłam w tej sprawi interpelację do Ministerstwa Zdrowia, a swój apel odnośnie tej kwestii wystosowało również między innymi ORL w Katowicach.

Przekształcone oddziały pozostają obecnie opuszczone – bez pacjentów, a nierzadko bez personelu, który czuje się mniej potrzebny. W związku z czym, spora część pacjentów chorujących na inne schorzenia została odcięta od specjalistycznej pomocy lekarskiej. Warto podkreślić, że w czasie pandemii koronawirusa ludzie nie przestali chorować na inne choroby. Przekształcone szpitale były zmuszone dokonać relokacji pacjentów przebywających na oddziałach, a także odwołać zaplanowane zabiegi operacyjne oraz planowe przyjęcia na oddziały szpitalne.

To jednak nie wszystko. Wielu lekarzy specjalistów wypowiada umowy o pracę ze względu na niemożliwość wykonywania przez nich swojego zawodu w obrębie posiadanej specjalizacji. To bardzo niepokojące doniesienia! Z drugiej strony nie od dziś wiadomo, że w wielu szpitalach brakuje wyspecjalizowanego personelu medycznego – mimo to nie są podejmowane żadnego kroki, aby temu przeciwdziałać, przykładowo, poprzez przenoszenie specjalistów.

Dlatego pytam Ministerstwo Zdrowia co dalej z przekształconymi szpitalami?

Co dalej z pacjentami? Kiedy pacjenci, którym został odwołany termin pobytu na oddziale szpitalnym, termin wizyty w poradni oraz termin planowanego zabiegu będę mieli wykonane te procedury medyczne? Ile czasu może zająć nadrobienie zaległości?

Czy Ministerstwo Zdrowia posiada dane o ilości rozwiązanych umów z lekarzami specjalistami, którzy pracowali w szpitalach jednoimiennych?

Czy Ministerstwo Zdrowia jest w stanie zagwarantować obecnym szpitalom jednoimiennym, że po przywróceniu ich standardowej działalności nie będą one znowu użyte jako szpitale jednoimienne?

Czy Ministerstwo Zdrowia planuje w przypadku ponownego wystąpienia znacznej ilości zachorowań na COVID-19 ponownie wykorzystać system szpitali jednoimiennych? Jeżeli nie, to jaki system planuje obrać Ministerstwo Zdrowia?

Pytam Ministerstwo Zdrowia co dalej ze szpitalami jednoimiennymi, lekarzami specjalistami i pacjentami? | Monika Rosa

Interpelacja
ws. przywrócenia działalności szpitali wielospecjalistycznych, które na czas pandemii koronawirusa zostały przekształcone w szpitale jednoimienne

Szanowny Panie Ministrze,

w związku z pandemią koronawirusa, Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o przekształceniu 22 szpitali w szpitale zakaźne jednoimienne.

Podjęcie tej decyzji spowodowało, że 7424 łóżek szpitalnych zostało przygotowanych na leczenie osób z koronawirusem. 01 czerwca, kiedy to zaczęto likwidować szpitale jednoimienne, okazało się, że aż około 4454 łóżek nigdy nie zostało wykorzystanych.

Przekształcone szpitale były zmuszone dokonać relokacji pacjentów przebywających na oddziałach, odwoływać zaplanowane zabiegi operacyjne oraz odwoływać planowe przyjęcia na oddziały szpitalne. Takie działanie, spowodowało, że tysiące osób zostało odciętych od specjalistycznej pomocy lekarskiej. Warto podkreślić, że w czasie pandemii koronawirusa pacjenci nie przestali chorować na inne schorzenia.

Z informacji podawanych przez dyrekcje szpitali, które zostały przekształcone na szpitale jednoimienne wynika, że wielu lekarzy specjalistów wypowiada umowy o pracę, ze względu nie niemożliwość wykonywania przez nich swojego zawodu w obrębie posiadanej specjalizacji. Są to bardzo niepokojące doniesienia, gdyż już teraz w wielu szpitalach brakuje wyspecjalizowanego personelu medycznego.

W związku z powyższym, mam do Pana Ministra kilka pytań:
1. Czy w związku z niesprawdzonym modelem walki z koronawirusem za pomocą szpitali jednoimiennych, Ministerstwo Zdrowia planuje w przypadku ponownego wystąpienia znacznej ilości zachorowań na COVID-19 ponownie wykorzystać system szpitali jednoimiennych? Jeżeli nie, to jaki system planuje obrać Ministerstwo Zdrowia?

2. Czy Ministerstwo Zdrowia posiada następujące dane:
– ilu pacjentów nie zostało przyjętych w planowym terminie na zabiegi chirurgiczne?
– ilu pacjentów nie zostało przyjętych w trybie planowym na pobyt w oddziale szpitalnym? Ilu z nich to pacjenci onkologiczni i psychiatryczni?
– ilu pacjentów nie zostało przyjętych w trybie planowanym na wizytę w przyszpitalnej poradni specjalistycznej?
– ilu pacjentów zostało poddanych relokacji?

3. Czy Ministerstwo Zdrowia jest w stanie oszacować, kiedy pacjenci, którym został odwołany termin pobytu na oddziale szpitalnym, termin wizyty w poradni oraz termin planowanego zabiegu będę mieli wykonane te procedury medyczne? Ile czasu może zająć nadrobienie zaległości?

4. Czy Ministerstwo Zdrowia posiada dane o ilości rozwiązanych umów z lekarzami specjalistami, którzy pracowali w szpitalach jednoimiennych? Proszę o podanie danych z każdego szpitala.

5. Ile łóżek w zostało wykorzystanych do leczenia chorych na COVID-19? Proszę o podanie danych z każdego szpitala.

6. Czy Ministerstwo Zdrowia jest w stanie zagwarantować obecnym szpitalom jednoimiennym, że po przywróceniu ich działalności nie będą one znowu użyte jako szpital jednoimienny?

7. W jaki sposób Narodowy Fundusz Zdrowia rozliczy się ze szpitali jednoimiennymi za niewykonane procedury medyczne?