fbpx

Interpelacja do Ministra Zdrowia z prośbą o interwencję w sprawie dostępności szczepień przeciwko wirusowi grypy

Zwróciłam się do Ministra Zdrowia z prośbą o interwencję w sprawie dostępności szczepień przeciwko wirusowi grypy.

📣 W czasach pandemii i zagrożenia koronawirusem szczepionki przeciw grypie mają ogromne znaczenie. Obie te choroby mają bardzo podobne objawy i początkowy przebieg, a szczepienia te umożliwiają szybsze rozróżnienie sezonowej grypy od zarażenia koronawirusem. Ponadto badania wskazują na to, że osoby zaszczepione przeciwko grypie są także bardziej chronione przed zarażeniem koronawirusem. Specjaliści w dziedzinie medycyny zalecają jak najszybsze szczepienia i zaznaczają, że sytuacja, w której w organizmie pojawią się oba wirusy, przebieg choroby jest znacznie cięższy, a ryzyko zgonu jest większe.

Wielu ekspertów apeluje o dokonywanie szczepień i wskazuje na ich ochronny charakter, a także poprawę odporności organizmu i mniejsze ryzyko powikłań. Szczepienia przeciw grypie zapewniają też wysoką ochronę przed powikłaniami takimi jak: zapalenie płuc.

Wielkimi krokami zbliża się przewidywana druga fala pandemii oraz sezonowa grypa. Szczepionki przeciw grypie powinny być dostępne od września, jednak wciąż brak konkretnych zapewnień i deklaracji ze strony rządu. Do chwili obecnej nie przedstawiono także systemowych rozwiązań dotyczących finansowania i dostępności takowych szczepionek.

Wszczepialność w Polsce wciąż osiąga przerażająco niski poziom. W ubiegłym sezonie przeciw grypie zaszczepiło się tylko 4.1% Polaków. Szczególnie zaleca się szczepienia dla grup wysokiego ryzyka, tj. osób starszych, dzieci, kobiet w ciąży oraz pracowników ochrony zdrowia.

W związku z powyższym posłanka zwraca się do Pana Ministra z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
👉 Czy MZ planuje przeprowadzenie akcji promującej szczepienia wśród społeczeństwa? Jeśli tak, to jak będzie ona wyglądała, do jakiej grupy docelowej oraz jakimi kanałami dystrybucji zostanie przeprowadzona?
👉 Czy szczepionki przeciw grypie będą refundowane przez MZ? Jeśli tak, to w jakim stopniu i komu ta refundacja będzie przysługiwać?
👉 Czy Ministerstwo planuje przeprowadzenie akcji refundacyjnej szczepień przeciwko pneumokokom dla osób powyżej 65. roku życia?
👉 Czy w związku z przewidywaną na jesień kumulacją zakażeń koronawirusem oraz grypą sezonową rząd i Ministerstwo podejmują kroki mające na celu zwiększenie efektywności działań Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Jeśli tak to jakie?

Facebook: https://www.facebook.com/Nowoczesna.Slaskie/photos/a.721989657929748/3036366319825392/?type=3&theater

Interpelacja do Ministra Zdrowia z prośbą o interwencję w sprawie dostępności szczepień przeciwko wirusowi grypy | Monika Rosa