fbpx

Posiedzenie Sejmu z dnia 16 i 17 września 2020

💬 Ustawa o ochronie praw zwierząt to ważny i potrzebny krok, który wymaga dalszych prac i poprawek, dlatego pytam o możliwość wprowadzenia całkowitego zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi i o zakaz stosowania kolczatek. Co z pracami rządu nad rozwiązaniami umożliwiającymi tworzenie azylów dla zwierząt?

Facebook: https://www.facebook.com/RosaMonikaAnna/videos/237776897671338/

🎬 Zachęcam do obejrzenia mojego wystąpienia z dzisiejszego posiedzenia sejmu. 👇

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw – Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt

„Pani Marszałek, Wysoka Izbo. To jest całkiem niezły projekt ustawy, ale może być naprawdę dobry. Jeśli mówią państwo o miłości do zwierząt, sprawmy, żeby ta miłość była naprawdę faktyczna. Piszą państwo, że tymczasowe trzymanie zwierząt domowych na uwięzi jest dozwolone. Co znaczy tymczasowe? Czy będzie to godzina na dobę? Dwie? Dwanaście czy dwadzieścia trzy? Czy nie lepiej w ogóle zabronić trzymania zwierząt domowych na uwięzi? Tak samo, czy nie lepiej w ogóle zabronić stosowania u zwierząt kolczatki? Mam także pytanie jak wygląda praca rządu nad rozwiązaniami umożliwiającymi tworzenie azyli dla zwierząt? To będą azyle dla zwierząt zarówno eksmitowanych czy konfiskowanych, ale także dla zwierząt, które docelowo trafią z cyrków do takich miejsc. Likwidując cyrki coś ze zwierzętami trzeba będzie zrobić. Jak wygląda praca nad rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi azylu?”


Komisja Zdrowia: Informacja kierownictwa Ministerstwa Zdrowia na temat działań podejmowanych przez Ministerstwo Zdrowia w związku z prognozowanym nadejściem tzw. drugiej fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.”


Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych: „Rozpatrzenie Informacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Sprawiedliwości na temat incydentów, zachowań, zdarzeń powodowanych nienawiścią lub brakiem tolerancji wobec lub z udziałem mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce w latach 2018-2019”


📣 Dziś (2020-09-17) sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka prowadziła przesłuchanie kandydatki na urząd RPO Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz. PiS stanął przed poważną decyzją – czy wybierze bezpartyjną, społeczną kandydaturę, mającą poparcie 700 niezależnych organizacji z całej Polski i zagwarantuje, że ktoś niezależny od władzy wykonawczej będzie dbał o swobody obywatelskie, czy jednak wygra partykularny interes partyjny. ‼️Niestety wygrały partyjne interesy, a głosami PiS została przegłosowana negatywna opinia dla Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzeczniczki Praw Obywatelskich.

To jednak nie wszystko. Chwilę po ogłoszeniu negatywnej opinii dla kandydatki na urząd RPO, PiS złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie rzecznika. Pyta TK czy dopuszczalne jest, by do czasu wyboru nowego RPO urząd sprawowała osoba, której kadencja na tym stanowisku dobiegła końca. Dlaczego PiS zdecydował się zwrócić do Trybunału? ‼️ Takie działanie może utorować rządzącej partii drogę do wyboru rzecznika, który jest jej na rękę. To skandaliczne zachowanie pokazujące realne interesy PIS.

Kandydatka swoje wystąpienie rozpoczęła od wymienienia najważniejszych problemów społecznych Polski. Mówiła o wciąż wielkiej skali ubóstwa, chorobach cywilizacyjnych, trudnościach w dostępie do ochrony zdrowia i braku równych szans edukacyjnych. 💬 „Nie chcę być rzeczniczką jednej strony. Skoncentrujmy się na tym, co nas łączy. Wszyscy mamy rodziców i dziadków, dla których już brakuje miejsc w szpitalach. Wszyscy oddychamy tym samym, coraz bardziej zanieczyszczonym powietrzem. Proszę, żebyście zaufali tym 700 organizacjom i mnie, żebyśmy pokazali, że da się coś w Polsce zrobić inaczej” – powiedziała na koniec.

Zachęcam do przeczytania całego wystąpienia: 👉 https://www.facebook.com/zuzannarudzinskabluszcz/posts/137849658024546

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz | Monika Rosa

📣 Popieram kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzeczniczki Praw Obywatelskich. To gwarancja stania na straży prawa i poprawy sytuacji Polek i Polaków. Cenię jej ponadpartyjne podejście do stanowiska i dostrzeganie problemów społeczeństwa.


Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw: o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw, o zmianie ustawy o ochronie zwierząt (druki nr 597, 378 i ) (5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i koła)