fbpx

#4 Monika Rosa poleca

Tydzień klasycznie kończymy bazą inspiracji.

1️⃣ Książka „27 śmierci Toby’ego Obeda”- Joanna Gierak-Onoszko

Dwuletni pobyt Joanny Gierak-Onoszko w Kanadzie zaowocował napisaniem znakomitej książki. Jest to reportaż, który powstał na podstawie własnych doświadczeń autorki i jej licznych rozmów z rodowitymi Kanadyjczykami. Masz pewne wyobrażenie o Kanadzie? To, czego dowiesz się z tej książki, może zmienić Twoje zdanie o tym państwie.

Autorka w swojej książce ujawnia, jak budowano Kanadę. Co prawda biali nie walczyli zbrojnie z rdzennymi mieszkańcami tych terenów, ale za to zamykali dziesiątki tysięcy dzieci Pierwszych Narodów w szkołach z internatem. To, co działo się za ich murami to bolesna, krwawa karta kanadyjskiej historii.

2️⃣ Książka „Na okrężnych drogach. Tłumaczenie literackie i jego światy” – Tadeusz Sławek

Polityka przekładu jest polityką wielogłosowości; nie może zgodzić się na wizję świata, w którym relacje z innym/obcym są równoznaczne z „zanieczyszczeniem” tego, co rodzime i „czyste” – pisze Tadeusz Sławek w inspirującym eseju, w którym udowadnia, że refleksja nad przekładem może być użytecznym narzędziem myślenia o świecie. Podstawowe zadanie tłumaczy, twierdzi Sławek, to poszukiwanie porozumienia przy zachowaniu różnic, praca nad konstruowaniem wspólnoty uwzględniającej odrębność jej członków i zawsze gotowej do twórczej zmiany. Jak się to odbywa w praktyce? Odwołując się do dziesiątków przykładów z historii literatury – od Homera po Joyce’a, od Biblii po Baudelaire’a i Kafkę ¬– autor zastanawia się nad filologicznymi, ale także filozoficznymi, etycznymi i politycznymi implikacjami postaw tłumaczek i tłumaczy.

3️⃣ Czy jest sens szczepić najmłodszych Polaków? | FAKTY I MITY na temat SZCZEPIEŃ – 7 metrów pod ziemią

Ciekawy wywiad na temat szczepień, faktów i mitów o szczepionkach. Na pytanie odpowiada dr Tadeusz Dereziński, specjalista chorób wewnętrznych.

4️⃣ Podcast Co czeka Polkę na porodówce? 👉 https://sekielscy.pl/co-czeka-polke-na-porodowce/

Standardy opieki okołoporodowej stały się obowiązującym w Polsce prawem dzięki fundacji „Rodzić po ludzku”, która obchodzi w tym roku swoje 25-lecie. Choć lata pracy przyniosły wiele pozytywnym zmian, na salach porodowych wciąż zdarzają się nadużycia a 17 proc. rodzących kobiet doświadcza przemocy. W trudnej sytuacji są także położne, których praca jest skandalicznie nisko wynagradzana. O tym, co dzieje się na polskich porodówkach, gdzie można „urodzić po ludzku” i jakie prawa przysługują pacjentkom opowiada Joanna Pietrusiewicz – prezeska fundacji „Rodzić po ludzku”.

💬 A Wy co ciekawego słuchaliście, oglądaliście lub czytaliście? Podzielcie się ze mną na Facebooku.