fbpx

#6 Monika Rosa poleca

Jak co niedzielę trochę poleceń ode mnie. Dziś więcej reportaży, dlatego zachęcam do oglądania i czytania. 🙌

🔶 „Brudna wojna w Syrii”

W 2011 roku przez świat arabski przetoczyła się fala rewolucji. Tłumy wyszły na ulice w Tunezji i Egipcie. Syryjczycy wierzyli, że im też się uda. Nowa, demokratyczna Syria zdawała się całkiem realnym scenariuszem. Na czele protestów stawały kobiety, żołnierze przechodzili na stronę demonstrantów. Z czasem zaczęła nakręcać się spirala przemocy, a nadzieja na pokojową zmianę umierać. Z kraju uciekło 12 milionów mieszkańców, zginęły setki tysięcy cywili. W wojnę domową w Syrii zaangażowało się sześć obcych państw. Choć rzadko który konflikt udokumentowano tak wiarygodnie, Zachód do dziś przymyka oko na reżim rodziny Asadów, która rządzi krajem od 1970 roku.
Dostęp online: 👉https://tvn24.pl/…/filmy…/odcinek-1054,S00E1054,546856

🔶 „Spór trzydziestoletni. Wciąż nierozstrzygnięty.”

Minęło 30 lat, a spór w Polsce wciąż toczy się wokół tych samych kwestii: aborcji, miejsca Kościoła w państwie, religii w szkołach publicznych, czy granic wolności w sztuce. Obserwatorzy i uczestnicy życia publicznego w Polsce, z którymi rozmawiał Łukasz Karusta z “Czarno na białym”, przyznają, że obecny spór o wartości pod wieloma względami przypomina ten z początku lat 90., choć uczestniczy w nim już kolejne pokolenie.

W podróż między dawnymi a nowymi laty autor ruszył polskim samochodem, którego produkcja zaczęła się równo 30 lat temu – w lipcu 1991 roku.
Dostęp online: 👉https://tvn24.pl/…/czarno…/odcinek-1644,S00E1644,558265

🔶 Outriders: „377. PRAWO, NAD KTÓRYM SŁOŃCE NIGDY NIE ZACHODZIŁO”

W XIX w. Brytyjczycy wprowadzili do wszystkich swoich kolonii tzw. prawo sodomii. 161 lat później społeczności LGBT+ w ok. 30 państwach – byłych koloniach brytyjskich – nadal walczą o jego uchylenie.
Dostęp online: 👉https://outride.rs/…/377-prawo-nad-ktorym-slonce-nigdy…/

🔶 „Pokora” – książka Szczepana Twardocha

„Pokora” – książka o złożonych tożsamościach, miłości, wojnie, pożądaniu. Książka z historią w tle i na pierwszym planie. O byciu Ślązakiem, Niemcem, Polakiem. O pograniczu.

A Wy co ciekawego czytaliście, słuchaliście lub oglądaliście w tym tygodniu? 🧐 Podzielcie się ze mną na Facebooku.