fbpx

#9 Monika Rosa poleca

Jak co niedzielę trochę poleceń z mojej strony. W tym tygodniu moja uwaga skupiła się szczególnie na tematach Afganistanu i Białorusi.

1️⃣ „Kobiety w Afganistanie: niezłomna walka o przyszłość” – Ali M Latifi

To interaktywny dokument Outriders przedstawiający historie sześciu kobiet z Afganistanu. Opowiadają o walce, wyzwaniach i codzienności w czasie wojny. Zachęcam do subskrypcji ich newslettera, który dostarcza wiele poruszających materiałów opartych na faktach.

Online: 👉https://outride.rs/pl/kobiety-w-afganistanie/

Doskonałym uzupełnieniem tych historii jest reportaż The Guardian o kobietach i dzieciach w Afganistanie.

To historie rodzin obawiających się tego, co stanie się z dziewczętami i młodymi kobietami, gdy bojownicy islamscy zdobywający popularność, dołączą do dziesiątek tysięcy przesiedlonych Afgańczyków.

2️⃣ „‘I worry my daughters will never know peace’: women flee the Taliban – again” – Zainab Pirzad, Atefa Alizada and Rubaba Rezai of Rukhshana Media

Online: 👉https://amp.theguardian.com/…/i-worry-my-daughters-will…

Te historie pozwalają lepiej poznać oblicza konfliktu w Afganistanie, realia i twarze wojny o których świat nie słyszał.

3️⃣ Książka: „Chłopiec z latawcem”, Khaled Hosseini

To uniwersalna opowieść o przyjaźni, zdradzie i próbie naprawienia błędów przeszłości. Książka ukazuje wstrząsający obraz Afganistanu – od obalenia monarchii, przez sowiecką inwazję, aż do przejęcia rządów przez talibów.Pozostając w tematach konfliktów na świecie chciałabym polecić jeszcze jedną ciekawą produkcję tym bardziej, że minął rok od wyborów na Białorusi.

4️⃣ Outride.rs: Białoruska rewolucja

Wartym uwagi materiałem jest także oś czasu konfliktu w Białorusi. 10 sierpnia 2020 r., po przeprowadzeniu wyborów prezydenckich, CKW po raz szósty ogłosiła zwycięstwo Alaksandra Łukaszenki. Wywołało to falę protestów w całym kraju, ale w przeciwieństwie do poprzednich lat, walka zwolenników zmian trwa mimo, że minął już rok. Oś przedstawia każde wydarzenie, które odbyło się od pierwszego protestu.

Online: 👉https://outride.rs/pl/bialoruska-rewolucja-os-czasu/

A Wy, co ciekawego czytaliście lub słuchaliście w tym tygodniu? 🧐 Podzielcie się ze mną na Facebooku