fbpx

#34 Monika Rosa poleca

Kolejna niedziela wojny w Ukrainie. Normalność dzieje się gdzieś w cieniu kolejnych informacji z frontu – raz pozytywnych, raz negatywnych.

💬 Jak zazwyczaj w niedziele przygotowałam kilka poleceń – do poczytania, obejrzenia i posłuchania.

1️⃣ Żyłam jak biała wrona. No dobra, koniec tajemnicy – mówi sanitariuszka z pułku strzelców pod Zaporożem, Szymon Opryszek

Online: 👉 https://oko.press/zylam-jak-biala-wrona-no-dobra-koniec…/

O tym, jak żyje się na wojnie, sytuacji kobiet, strachu i o walce w obronie wartości i swojego kraju.

2️⃣ Co zrobiła Polska, bym ją pokochał? Lekcje Ahmeda z polskiego lasu [Reportaż z granicy białoruskiej], Dorota Borodaj

Online: 👉 https://oko.press/co-zrobila-polska-bym-ja-pokochal…/

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej trwa mimo, że media o nim zapomniały. Nie wszystkie. To poruszający materiał o dramatach, nieludzkich warunkach i ludziach, którzy zamiast znaleźć lepsze miejsce do życia, znaleźli skrawek lasu.

3️⃣ „Był moment, że moja córka chciała targnąć się na swoje życie” Jak matka homofobka stała się aktywistką LGBT

Online: 👉 https://podcastyonet.net.libsyn.com/…/by-moment-e-moja…

Czy można przestać kochać swoje dziecko po tym jak dowiesz się, że jest gejem, lesbijką, osobą niebinarną, osobą transpłciową? O tym w audycji opowiada Dana Zarzeczna, która zmierzyła się ze swoją homofobią, a miłość do córki udowodniła jej, że osoby LGBT+ to przede wszystkim ludzie.

4️⃣ Spędziłam dwa dni z Amiszami – życie w USA bez elektryczności

Online: 👉 https://youtu.be/5nEM2Qwjijc

Przenieśmy się na chwile do Ameryki. Trudno w to uwierzyć, ale są tu miejsca bez elektryczności, miejsca gdzie ludzie żyją inaczej – poruszają się dorożkami, a ich codzienność odbiega od tej, którą znamy z filmów, a świat zatrzymał się tam jakieś sto lat temu. O Amiszach we współczesnym świecie opowiada Kasia Mecinski w swoim materiale.

5️⃣ Jak działa rosyjska propaganda. Martyna Bildziukiewicz

Online: 👉 https://youtu.be/JPT01f09uZI

Jak działa Putin i mechanizm, który wprowadził w Rosji? Dlaczego Rosjanie i Rosjanki dali się omotać propagandzie. Czy ta bańka kiedyś pęknie?

Tymczasem życzę dobrej niedzieli i odpoczynku.