fbpx

#40 Monika Rosa poleca

Długi weekend i zbieranie sił na kolejny tydzień pracy w Sejmie dobiega końca. W tym czasie zebrałam dla Was kilka ciekawych materiałów. Mam nadzieję, że zainspirują Was do przemyśleń.

1️⃣ Podcast: DPS w Jordanowie: dlaczego przez tyle lat znęcano się tam nad dziećmi?, Agata Kowalska

Online: 👉 https://oko.press/dps-w-jordanowie-dlaczego-przez-tyle…/

💬 „Dzieci przez lata wkładano do klatki za karę. Bo biegały, biły, nie słuchały sióstr. Najbardziej niegrzeczne zamykano na cały dzień. Nie mogły iść do toalety, więc zakładano im pampersa. Między prętami część dzieci stawała się jeszcze bardziej agresywna. Inne płakały, obiecując poprawę zachowania. Zasada była prosta: dziecka nie można wypuścić, dopóki nie pozwoli na to siostra dyrektorka. Ale klatka to nie wszystko” – to fragment reportażu Szymona Jadczaka i Dariusza Farona. Opisali przemoc, którą stosowały pracownice Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie. Dom prowadzony jest przez siostry prezentki, ale podlega Starostwu Powiatowemu. Dlaczego przez tyle lat możliwe było takie traktowanie dzieci? O kulisach i okrucieństwie w podcaście OKO Press.

Pełny reportaż dostępu tu: 👉 https://wiadomosci.wp.pl/pieklo-u-zakonnic-bicie-wiazanie…

2️⃣ Reportaż: Lodowce górskie arktycznej Europy znikają, ale niektóre mają inne plany, Jakub Małecki

Online: 👉 https://oko.press/lodowce-gorskie-arktycznej-europy…/

Lodowce nie tylko są piękne, ale mają również istotne role w ekosystemie. Niestety coraz więcej lodowców znika. Przyczyną jest oczywiście globalne ocieplenie. Jaki los czeka lodowce? Polecam przeczytać ten reportaż.

3️⃣ Justyna Kopińska: Z zasłoniętą twarzą.

Online: 👉 https://www.vogue.pl/a/justyna-kopinska-z-zaslonieta-twarza

O wartościach, które zmieniły się w ostatnich latach i pod wpływem ostatnich wydarzeń, o protestach o wartości i potrzebie świata bez tyranii. Ten materiał skłania do refleksji i daje nam chwilę do zastanowienia się w jakim kierunku ludzkość pójdzie w przyszłości.

4️⃣ Pastor, który jest gejem. „Nauczam ludzi, że Bóg kocha wszystkich, udzielam ślubów parom LGBT”, Renata Kim

Online: 👉 https://www.newsweek.pl/codziennie-coming-out…/lss1dye

O Kościele, Bogu i miłości do ludzi. Są w Polsce duchowni, którzy pokazują, że bycie gejem czy lesbijką to nie grzech i potrafią rozmawiać o tematach trudnych. Ciekawy i bardzo inspirujący materiał z udziałem dr. hab. Kazimierza Bema – pastora Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.

A co Wy czytaliście_łyście, oglądaliście_łyście lub słuchaliście_łyście ciekawego w ostatnim czasie? Czekam na Wasze komentarze pod jubileuszowymi 40-tymi „polecajkami”. ✌️