fbpx

Wizerunek dziecka w Internecie. Publikować czy nie?

Każdego dnia do internetu trafiają setki milionów zdjęć i filmów. Wśród nich treści z udziałem dzieci. Konsekwencje takich publikacji mogą być bardzo negatywne w skutkach – stanowić pożywkę dla hejtu, cyberprzemocy, tworzenia prześmiewczych memów, krzywdzących deepfake’ów, kradzieży cyfrowej tożsamości, np. w celu prowadzenia fałszywych zbiórek pieniędzy na „chore” dziecko. Mogą nawet w drastycznych przypadkach zasilać fora popularne wśród osób o skłonnościach pedofilskich. Zdarza się, że materiały tego typu w sposób ewidentny naruszają godność dziecka czy relacje z dorosłymi. Mnóstwo treści z udziałem dzieci publikuje się w sposób nadmierny, bezrefleksyjny, czasami niepotrzebnie czy bez poszanowania ich zdania.

Dziś w Senacie bardzo ważna konferencja

„Ciemne strony publikowania wizerunków dzieci w internecie. Co możemy z tym zrobić?”

Każdego dnia do internetu trafiają setki milionów zdjęć i filmów. Wśród nich treści z udziałem dzieci. Konsekwencje takich publikacji mogą być negatywne w skutkach – stanowić pożywkę dla hejtu, cyberprzemocy, tworzenia prześmiewczych memów, krzywdzących deepfake’ów, kradzieży cyfrowej tożsamości, np. w celu prowadzenia fałszywych zbiórek pieniędzy na „chore” dziecko. Mogą nawet w drastycznych przypadkach zasilać fora popularne wśród osób o skłonnościach pedofilskich. Zdarza się, że materiały tego typu w sposób ewidentny naruszają godność dziecka czy relacje z dorosłymi. Mnóstwo treści z udziałem dzieci publikuje się w sposób nadmierny, bezrefleksyjny, czasami niepotrzebnie czy bez poszanowania ich zdania.

Urząd Ochrony Danych Osobowych z Prezesem Mirosławem Wróblewskim (UODO) wraz z partnerami społecznymi stworzyli poradnik, który może wesprzeć placówki, organizacje i wszystkich dorosłych w dbaniu o lepszą ochronę dzieci w erze cyfrowej.

Bardzo dziękuję Marszałkini Senat Rzeczypospolitej PolskiejMałgorzata Kidawa-Błońska i Marszałkini Sejm Rzeczypospolitej PolskiejMonika Wielichowska Wicemarszałek Sejmu RP za patronaty i zaangażowanie. Dziękuję Ministerstwo Edukacji NarodowejKatarzyna Lubnauer, Ministerstwo Sportu i TurystykiPiotr Borys, Ministerstwo Cyfryzacji Paweł Olszewski za życzliwość i rozumienie wagi tematu.

Dziękuję Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, (Karolina Bućko, Justyna Kotowska, Błażej Kmieciak).

Podziękowania dla Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Instytutu Badań Edukacyjnych Ola Rodzewicz, Konrad Ciesiołkiewicz oraz organizacji społecznych działających na rzecz dzieci i edukacji cyfrowej.

Wspólnie możemy wiele zdziałać na rzecz bardziej podmiotowego i empatycznego traktowania dzieci – także w przestrzeni cyfrowej. Kluczową rolę na tym polu mogą odegrać placówki działające na rzecz młodych, a swoimi decyzjami dawać przykład i podnosić świadomość – także rodziców – na temat prawa dziecka do prywatności i zarządzania swoim wizerunkiem.

Obejrzyj film podsumowujący najważniejsze założenia poradnika: „Wizerunek dziecka w Internecie. Publikować czy nie?”.

Poradnik dostępny online: https://uodo.gov.pl/pl/138/3215