fbpx

Odpolitycznijmy media publiczne – projekt ustawy

Realizacja misji społecznej jest celem istnienia instytucji mediów publicznych, a ich wyróżnikiem powinna być wyjątkowa dbałość o kulturę języka, wysokie standardy etyczne i profesjonalne podejście do jakości przekazów. Obywatelska Rada Mediów taki rzetelny i przejrzysty przekaz zapewni. (Monika Rosa)

video
play-rounded-fill

Konferencja prasowa z udziałem Moniki Rosa, Pawła Pudłowskiego oraz Krzysztofa Mieszkowskiego, na której posłowie Nowoczesnej przedstawili projekt ustawy o powołaniu instytucji, która ma zastąpić Radę Mediów Narodowych – mowa tutaj o Obywatelskiej Radzie Mediów, która ma stać się gwarantem wypełniania prawa przez Telewizję Publiczną.

Powołanie Obywatelskiej Rady Mediów w miejsce Rady Mediów Narodowych jest niezbędnym krokiem do przywrócenia pluralizmu polskim mediom publicznym. Media we współczesnym świecie pełnią niezwykle odpowiedzialną funkcję – kształtują opinię publiczną, to na podstawie ich przekazu obywatele oceniają wszelkie wydarzenia, szczególnie polityczne.

Od dłuższego czasu obserwujemy, jak nieobiektywny i często przekłamany obraz rzeczywistości przedstawiany przez media publiczne wpływa na nastroje społeczne w Polsce. Podziały wewnątrz państwa czy negatywne nastawienie wobec mniejszości, innych narodów, religii czy organizacji to tylko dwa przykłady zachowań społecznych, na które wpływ mają media. Rada Mediów Narodowych nie spełnia swojej podstawowej funkcji. Nie zapobiegła wzmożeniu fali mowy nienawiści, która dewastuje polskie społeczeństwo. Rada powinna dbać o najwyższy poziom informacji wśród mediów publicznych oraz stać na straży zasad, których łamanie Rada Mediów Narodowych ignoruje. Organ ten powinien być gwarantem sprawiedliwego wobec wszystkich grup społecznych (w tym mniejszości) przekazu.

Z tego względu koniecznym jest utworzenie nowej, apolitycznej Rady, dzięki której realizacja wyżej wymienionych celów będzie możliwa. Zapewnienie pluralizmu i wyższej jakości kontroli mediów publicznych będzie możliwe dzięki wprowadzeniu innowacji takich jak zróżnicowanie składu Rady. W jej skład wchodzić będą przedstawiciele wielu środowisk, tym samym gwarantując przestrzeganie jednej z głównych zasad, którymi powinny kierować się media publiczne – obiektywizmu. W skład Rady wejdą nie tylko polityczni przedstawiciele każdego klubu poselskiego i parlamentarnego, ale także środowiska akademickie, pozarządowe oraz co najważniejsze – reprezentanci mniejszości oraz grup wykluczonych. Taki dobór składu Rady będzie w stanie faktycznie nadzorować przestrzeganie przez media publiczne podstawowych zasad oraz niezależności redakcyjnej.

Pobierz: Poselski projekt ustawy o Obywatelskiej Radzie Mediów

Poselski projekt ustawy o Obywatelskiej Radzie Mediów | Monika Rosa

Ważną projektowaną zmianą, która odróżnia Obywatelską Radę Mediów od Rady Mediów Narodowych jest przepis, który zakazuje łączenia funkcji członka rady z funkcją w organie władzy wykonawczej, samorządowej i zatrudnieniem m.in. w administracji rządowej i Kancelarii Prezydenta. Wprowadzenie w życie złożonego projektu ustawy pociągnie za sobą szereg pozytywnych skutków społecznych, takich jak przejrzystość i rzetelność przekazu medialnego, czy całkowite odejście od mowy nienawiści w mediach publicznych.